Aktualitet

Protesta e opozitës, OSBE: Dhuna nuk është zgjidhje, koha për dialog

OSBE ka reaguar lidhur me protestën e opozitës dhe dhunimin e banesës së ambasadorit Borchardt. Ata shprehen se dhuna nuk është zgjidhje, ndërsa bëjnë thirrje për dialog.
Featured image of article: Protesta e opozitës, OSBE: Dhuna nuk është zgjidhje, koha për dialog Ambasadori i OSBE Bernd Borchardt

TIRANË- OSBE ka reaguar lidhur me protestën e opozitës si dhe sulmin ndaj banesës së ambasadorit të saj në Tiranë, Bernd Borchardt.

Në një reagim në faqen zyrtare të OSBE-së, thuhet se dhuna nuk është zgjidhje, por e zhyt vendin më shumë në krizë. OSBE bën thirrje që të gjitha palët të ulen në dialog me pjesëmarrje të gjerë nga të gjitha palët, për të gjetur një zgjidhje. 

Reagimi i plotë i OSBE-së në faqen e tyre:

Kryetari i OSBE-së në detyrë dhe Ministri i Punëve të Jashtme dhe Evropiane i Sllovakisë Miroslav Lajçák, Sekretari i Përgjithshëm i OSBE-së Tomas Greminger, Kryetari i Asamblesë Parlamentare të OSBE-së (OSBE PA) George Tsereteli dhe Sekretari i Përgjithshëm i PA-së i OSBE-së Roberto Montella sot dënuan ashpër përdorimin e dhunës nga kjo protestuesit e fundjavës në kryeqytetin e Shqipërisë Tiranës, si dhe kërcënimet dhe përpjekjet e frikësimit drejtuar Shefit të Prezencës së OSBE-së në Shqipëri dhe Organizatës në përgjithësi. Ata gjithashtu i bënë thirrje zyrtarëve të zbatimit të ligjit që të tregojnë përmbajtje.

Kryesuesi në detyrë, Presidenti i AP OSBE dhe Sekretari i Përgjithshëm i OSBE theksuan se e drejta për të mbledhur dhe protestuar në mënyrë paqësore është një parakusht themelor i një shteti demokratik. Por institucionet e forta vendase – përfshirë, në mënyrë kritike, një parlament efektiv – janë gurët themeli i demokracisë dhe thelbësore për stabilitetin politik dhe sundimin e ligjit. Dhuna dhe frikësimi i zyrtarëve të organizatave ndërkombëtare janë të papranueshme.

Ata falënderuan autoritetet shqiptare për mbrojtjen e shpejtë të qëndrimit të shefit të Prezencës së OSBE-së dhe inkurajuan të gjitha palët të tregonin moderim gjatë protestave të sotme. Trazirat nuk janë zëvendësuese për angazhimin politik demokratik. Ata presin çdo shans për dialog – dhe për këtë arsye çdo shans për të gjetur gjuhë të përbashkët. Ne u bëjmë thirrje të gjithë liderëve politikë dhe qytetarëve të Shqipërisë që të tregojnë përgjegjësi, të demonstrojnë në mënyrë paqësore dhe të veprojnë me përmbajtje. OSBE do të vazhdojë të mbështesë procesin demokratik në Shqipëri.

Një avancim i krizës në mënyrë të pashmangshme do të pengonte përparësitë strategjike të brendshme dhe të jashtme të Shqipërisë. Ka ardhur koha për të hartuar një platformë të brendshme për dialog, e cila përfshin të gjithë aktorët relevantë, duke përfshirë të gjitha palët, shoqërinë civile dhe akademinë, për të kapërcyer dallimet dhe për të punuar së bashku në interesin më të mirë të Shqipërisë.

Opozita e bashkuar, PD dhe aleatët ka marshuar sot për 3 orë nga Kryeministria e deri Drejtoria e Policisë. Protestuesit kanë marshuar paqësisht, ndërkohë që ka patur vetëm hedhje sporadike kapsollash dhe tymuesesh.

Kryedemokrati Lulzim Basha bëri thirrje që shqiptarët të bashkohen. Kjo është protesta e pestë kombëtare, dhe vjen dy ditë pas protestës së 11 majit, ku nuk mungoi dhuna dhe përplasjet e policisë dhe protestuesve.

(B.B/ Dosja.al)

Shto Koment