Bota

Protesta e dhunshme në Irlandën e Veriut, sot do të mbahet takimi i jashtëzakonshëm i qeverisë

Gjatë disa orëve të trazirave oficerët e policisë u sulmuan, u hodhën bomba benzine dhe një autobus u dogj. Federata e Policisë tha se shtatë oficerë u plagosën gjatë dhunës në të dy anët e një ndërfaqe midis zonave besnike dhe nacionaliste.
Featured image of article: Protesta e dhunshme në Irlandën e Veriut, sot do të mbahet takimi i jashtëzakonshëm i qeverisë Pamje nga trazirat ne Irlanden e Veriut

IRLANDA E VERIUT– Një takim urgjent i ekzekutivit të Irlandës së Veriut për ndarjen e pushtetit po zhvillohet pas një nate dhune në perëndim të Belfastit.

Gjatë disa orëve të trazirave oficerët e policisë u sulmuan, u hodhën bomba benzine dhe një autobus u dogj. Federata e Policisë tha se shtatë oficerë u plagosën gjatë dhunës në të dy anët e një ndërfaqe midis zonave besnike dhe nacionaliste.

Kryeministri britanik, Boris Johnson tha se skenat “shqetësonin thellë” atë.

Sipas BBC, është e mundur që organizatat paraushtarake ishin të përfshira në çrregullim, sipas Ndihmës Shefit të Shërbimit Policor të Irlandës së Veriut (PSNI) Jonathan Roberts. Ai tha se disa qindra njerëz në secilën anë po hidhnin bomba benzine në të dy drejtimet në rrugën Shankill besnike dhe Rrugën nacionaliste Springfield.

Oficerë policie u thirrën nga pjesë të tjera të Irlandës së Veriut për të ndihmuar në trajtimin e trazirave. Ishte nata e gjashtë e dhunës, periudhë gjatë së cilës 55 oficerë policie janë plagosur. Shoferi i autobusit, dyshemeja e të cilit u sulmua dhe u dogj është “shumë i tronditur nga incidenti, por është i dëmtuar fizikisht”, sipas ofruesit të transportit publik Translink.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sot është një shans për politikanët e Stormont që të marrin tonin e duhur. Fjalët kanë rëndësi në politikë, veçanërisht në Irlandën e Veriut tani, ku ka kaq shumë pikëpamje dhe mendime kontradiktore që kanë çuar në një përshkallëzim të tensioneve.

Fakti që ministrat ekzekutivë do të takohen sot në mëngjes është një shenjë që ata njohin përshkallëzimin në çrregullim kërkon një përgjigje të bashkuar. Por është e vështirë të dihet se si ata synojnë ta menaxhojnë këtë së bashku kur nuk kanë qenë në të njëjtën faqe pse ka ndodhur dhuna.

Shpresohet se tërheqja e asamblesë do të paraqesë një mundësi për të rivendosur qetësinë, privatisht disa ministra thonë se kanë frikë se tani kjo ka filluar se do të jetë shumë e vështirë të ndalet.

Qeveritë e Mbretërisë së Bashkuar dhe Irlandës mund të kërkojnë të shtojnë edhe përpjekjet e tyre, duke pasur parasysh thirrjet për udhëheqje politike nga të gjitha palët. Por me atmosferën politike kaq të etur, kthimi prapa nga pragu mund të përbëjë një sfidë të vërtetë.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment