Aktualitet

Protesta e beftë kap ‘mat’ Policinë/ Efektivët përgatiten në limit të kohës, mobilizohen 100 ‘blu’, bllokohet Pedonalja

Tek zona e pedonales është bllokuar qarkullimi, ndërsa për të ruajtur rendin janë mobilizuar 100 policë nga 6 Komisariate.
Featured image of article: Protesta e beftë kap ‘mat’ Policinë/ Efektivët përgatiten në limit të kohës, mobilizohen 100 ‘blu’, bllokohet Pedonalja Foto ilustruese

TIRANË– Aleanca për Mbrojtjen e Teatrit do të mblidhet pasditen e sotme për të mbajtur protestën e tretë brenda 6 ditëve nga prishja e godinës. Pas njoftimit të beftë, Policia e Shtetit ka marrë menjëherë masa për të siguruar rendin. 

Tek zona e pedonales është bllokuar qarkullimi, ndërsa për të ruajtur rendin janë mobilizuar 100 policë nga 6 Komisariate.

Teatri Kombëtar u shemb në datën 17 maj. Pas një vendimi të Këshillit Bashkiak, IMT dhe polciia nisën një aksion të shpejt dhe shkatërruan godinën. Aktivistët që ishin brenda në godinë janë nxjerr me forcë dhe shumë prej tyre u dhunuan.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Qytetarët dhe opozita kanë nisur protestat dhe deri më tani kanë organizuar dy të tilla, ndërkohë që maxhoranca shprehet e bindur që teatri i ri do jetë më i mirë se ai që ishte. Gjithashtu Aleanca ka dorëzuar edhe padi në SPAK për të vijuar hetimet, ndërsa çështja i është ngarkuar prokurorit Ervin Kondili.

(k.m./dosja.al)

Shto Koment