LIVE UPDATES
Aktualitet

8 Janari/Dëshmuan në Prokurori, Basha: Të dënohen autorët! Bardhi: Policia u vonua

14 Janar 2022, 06:31 Nga DOSJA
8 Janari/Dëshmuan në Prokurori, Basha: Të dënohen

TIRANË – Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha dhe Sekretari i Përgjitshëm i kësaj force politike, Gazmend Bardhi u morën ditën e sotme në pyetje në Prokurorinë e Tiranës, në lidhje me atë se çfarë ndodhi në protestën e 8 janarit. Bardhi mbërriti në Prokurori me 7 minuta vonesë nga orari zyrtar kur ishte lënë marrja në pyetje, ndërsa Basha mbërriti një orë me vonesë.

Sekretari i Përgjithshëm i PD, doli nga Prokuroria e Tiranës pasi qëndroi 3 orë duke sqaruar ngjarjet e 8 Janarit. Bardhi tha se brenda selisë së PD-së nuk është gjendur asnjë send i paligjshëm ndërsa theksoi se ka sqaruar në prokurori se policia ka ndërhyrë 40 minuta me vonesë.

Kryedemokrati Basha qëndroi për 1 orë brenda ambienteve të Prokurorisë, aty ku dha dëshminë për ngjarjen e 8 Janarit. Pas dëshmisë së tij në prokurori, tha se autorët e dhunës së 8 janarit duhet të vihen para drejtësisë. Basha e ka hedhur poshtë akuzën e Sali Berishës se në zyrën e tij ditën e protestës ka pasur persona me rekorde kriminale dhe fondamentalistë.

Ish-kryeministri Sali Berisha u thirr në Prokurori ditën e djeshme, ku për rreth tre orë ka dhënë versionin e tij për atë se çfarë ndodhi më 8 janar, ndërsa pas daljes nga aty, në një prononcim për mediat, ku se dëshmoi në Prokurori se brenda Selisë së PD kishte njerëz të armatosur në mbrojtje të Lulzim Bashës ndërkohë që armët sipas tij i largoi Basha me makinën e tij. Po ditën e djeshme, menjëherë pas Berishës, në Prokurorinë e Tiranës u paraqit edhe deputeti demokrat, Flamur Noka, i cili po ashtu u pyet mbi protestën e 8 janarit.

Deputeti Flamur Noka dhe sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazmend Bardhi, janë nën hetim, por për vepra të ndryshme penale, ndërsa mbi Bashën e Berishën, hetuesit nuk kanë ngritur asnjë akuzë, por ata janë marrë thjesht në pyetje për shkak të deklaratave që kanë bërë së fundmi.

Çfarë ndodhi mes palëve më 8 Janar?

Më 8 Janar në selinë e PD, ndodhi një situatë e paprecedentë me dhunë e të lënduar, ku për më shumë se 3 orë pati përplasje mes mbështetësve të Berishës me ata të Bashës që ishin brenda godinës. Megjithatë protestuesit u larguan me mbërritjen e rreshtimin e Policisë së Shtetit në oborrin e PD-së, ku edhe nisën menjëherë veprimet për hetim. Për disa orë, selia e PD ishte e mbushur me efektivë policie dhe hetues, ndërkohë që Basha akuzoi ish-kryeministrin Berisha për të gjitha sulmet dhe trazirat e shkaktuara. 34 persona u vunë në pranga, 18 të tjerë janë nën hetim në gjendje të lirë për ngjarjet e ndodhura në Selinë e Partisë Demokratike, por sot edhe të arrestuarit janë liruar nga Gjykata.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Fortifikimi i PD? Basha: U shmang gjakderdhja! Ishim të përgatitur për çdo skenar

Vija e kuqe ndaj Sali Berishës, Basha: Është kaluar prej kohësh

Do dëshmojë për dosjen e 21 janarit/ Basha: Mos ta kthejmë në kalvar…

Takimi i Berishës në Shkodër! Basha: E ka marrë përgjigjen nga demokratët

FT/ U thirrën në Prokurorinë e Tiranës, Basha i shoqëruar, Bardhi vetëm

Si ndihej brenda Prokurorisë? Basha: Si mund të ndihem, mirë?

Njerëz nga zyra e tij dhunuan demokratët?Basha:Nuk identifikoj kush hyn e del nga PD

Përfundon marrja në pyetje, Basha: Autorët e dhunës të vihen para drejtësisë

Ankohet sërish për policinë! Bardhi: I telefonova 7 herë, erdhën 40 minuta me vonesë

Bardhi del nga Prokuroria: Dhashë shpjegime, autorët e 8 Janarit nuk fshihen

Çfarë ndodhi më 8 Janar? Basha mbërrin në Prokurorinë e Tiranës

Protesta e 8 Janarit! Gazment Bardhi mbërrin në prokurori

Basha në Prokurori! DETAJET, kur pritet të merret në pyetje, Bardhi 1 orë para tij

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

kryesore politike basha ne prokurori lulzim basha perplasje ne partine demokratike basha ne prokurori lulzim basha perplasje ne partine demokratike

Sondazh

Poll

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM