Kuriozitete

Proteina natyrale, aleati më i mirë për humbjen e peshës

Proteina është një nga tre makroelementët kryesorë, së bashku me karbohidratet dhe yndyrnat, për të cilat trupi juaj ka nevojë për funksionimin e saj të duhur
Featured image of article: Proteina natyrale, aleati më i mirë për humbjen e peshës Foto Ilustruese

Proteina është një nga tre makroelementët kryesorë, së bashku me karbohidratet dhe yndyrnat, për të cilat trupi juaj ka nevojë për funksionimin e saj të duhur, që mbetet edhe vlera ushqimore më e këshilluar nga dietologët. Nuk duhet harruar se proteina është edhe përbërësi më i famshëm që përmbahen në programet e humbjes së peshës.

Proteina natyrale, të cilën e marrim nga shumë ushqime si pula ose kosi, mbetet mënyra më e  mirë për humbjen e peshës. Proteina ushqen muskujt, ndërsa në të njëjtën kohë luan një rol kryesor në djegien e dhjamit, edhe kur trupi është në pushim, siç ndodh kur flemë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ajo jep ndjesinë e ngopjes, prandaj do ta mbajë barkun plot për orë të tëra, gjë që do t’ju ndihmojë të shmangni ngrënien mes vakteve. Kombinojeni atë me disa karbohidrate ose yndyrna të mira, për rezultatet pozitive.

(kle.mu/dosja.al)

Etiketa:

Shto Koment