KRYESORET
Bota

Prokurorët e Hagës akuzohen se nuk mbrojtën dosjet e rrjedhura në Kosovë

14 Janar 2022, 12:14 Nga DOSJA
Prokurorët e Hagës akuzohen se nuk mbrojtën dosjet e rrjedhura

HAGË – Nasim Haradinaj dëshmoi në Dhomat e Specializuara të Kosovës në Hagë të enjten se prokuroria duhej të kishte parandaluar rrjedhjen e dokumenteve konfidenciale nga rastet e krimeve të luftës në vend që të fajësonte atë dhe Organizatën e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

“Pse nuk erdhët ta kapnit?” pyeti Haradinaj prokurorinë, duke iu referuar personit që dorëzoi dy grupe me dokumente konfidenciale në dy raste të ndara në selinë e Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së në Prishtinë në shtator 2020.

“Hera e parë mund të ishte një surprizë për ju dhe për ne, por edhe pse ai premtoi se do të sillte përsëri dokumente, ju nuk erdhët për ta parandaluar. Na ndoqët rrugëve, por nuk i ruajtët godinën”, tha Haradinaj.

Haradinaj i akuzoi Dhomat e Specializuara për një “qasje selektive” ndaj veteranëve të luftës, për të cilën ai tha se “ofendon gjithë popullin e Kosovës”.

Haradinaj dhe eprori i tij, lideri i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Hysni Gucati, akuzohen për pengim të drejtësisë dhe kanosje të dëshmitarëve sepse ata i morën dokumentet dhe i kërkuan medieve të publikonin fragmente prej tyre.

Dokumentet përmbanin informacione konfidenciale për dëshmitarët e mbrojtur në rastet kundër ish-guerilasve të UÇK-së në Dhomat e Specializuara.

Pas marrjes së dokumenteve, Gucati dhe Haradinaj mbajtën tri konferenca për shtyp në të cilat zbuluan informacione konfidenciale nga dosjet dhe identifikuan detaje të disa dëshmitarëve të mundshëm, pretendon prokuroria. Të dy burrat janë vetëdeklaruar të pafajshëm.

Gjatë dëshmisë së tij të enjten, Haradinaj i tha gjykatës se “nuk kam shtyrë askënd që të publikonte” dokumentet.

Ai tha se nuk lexoi asgjë konfidenciale në dokumente dhe pretendoi se “nuk më ishte sqaruar se ato ishin top sekret”.

“Si mund të jetë diçka top sekret dhe të sillet publikisht në zyrat tona?” pyeti ai.

Dhomat e Specializuara të Kosovës u krijuan, nën presionin e aleatëve perëndimorë të Kosovës, për të gjykuar krimet e pretenduara të kryera gjatë dhe menjëherë pas luftës së Kosovës nga viti 1998 deri në vitin 2000. Ato janë pjesë e sistemit gjyqësor të Kosovës, por ndodhen në Holandë dhe përbëhen nga personel ndërkombëtar. Ato nuk shihen me sy të mirë nga shqiptarët e Kosovës të cilët e shohin atë si fyerje për luftën e UÇK-së për çlirim nga sundimi serb.

Mbrojtja e dëshmitarëve ka qenë një shqetësim kryesor për Dhomat e Specializuara pas incidenteve të manipulimit të dëshmitarëve në gjyqet e mëparshme të komandantëve të UÇK-së.

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

Bota 14 Janar 2022, 09:50

Dhjetë metra i gjatë dhe me kafkë një ton

Dhjetë metra i gjatë, me kafkën që peshon një ton, këto janë përmasat e fosilit të një zvarraniku detar, ihtiozauri, që gjetën së fundi studiuesit britanikë në ...

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar

Pastrimi i parave, Çela: S'po bëhet mjaftueshëm, shqetësuese pasi po burojnë nga...

Harta e re gjyqësore/ Manja: Propozojmë një gjykatë të Apelit, s'ka ndryshime në ligj për Vettingun

Kryeministri mbaron fjalimin, qytetari 'zbrazet': Rama ik!

Integrimi në BE, McAllister: Shqipëria i ka plotësuar kushtet, pa opozitë të fortë s'ka ecuri