Bota

PROJEKTI/ Bletët do të mund të nuhasin Covid-19 tek njeriu, nis stërvitja e tyre

Studiuesit në Universitetin Wageningen tha se projekti, i kryer nga InsectSense dhe Wageningen Bioveterinar Research (WBVR), përfshiu testimin e rreth 150 bletëve duke përdorur metodën Pavlov. Sa herë që bletët ishin të ekspozuara ndaj virusit, atyre u jepej ujë sheqeri si shpërblim.
Featured image of article: PROJEKTI/ Bletët do të mund të nuhasin Covid-19 tek njeriu, nis stërvitja e tyre Foto Ilustruese

TIRANË– Shumë shpejt bletët do të mund të kuptojnë se kur një person ka koronavirus. Një projekt ka në fokus që të stërvisë bletët për të nuhatur koronavirusin. Shkencëtarët kanë përdorur nuhatjen akute të bletëve për të zbuluar koronavirusin në një metodë që mund të zbatohet në vendet në zhvillim pa mjetet e nevojshme diagnostike.

Studiuesit në Universitetin Wageningen tha se projekti, i kryer nga InsectSense dhe Wageningen Bioveterinar Research (WBVR), përfshiu testimin e rreth 150 bletëve duke përdorur metodën Pavlov. Sa herë që bletët ishin të ekspozuara ndaj virusit, atyre u jepej ujë sheqeri si shpërblim.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Trajnimi i bletëve zgjati vetëm disa minuta, zbuluan shkencëtarët dhe bletëve i duhen vetëm disa sekonda për të identifikuar erën. Gjithashtu bëhet me dije se bletët nuk kanë mundësi që të përhapin Covid-19.

(F.m/Dosja.al)

Shto Koment