KRYESORET
Aktualitet

PROFIL/ Kush është Elvis Gaçaj, ‘gabeli’ i klanit Duka që u arrestua sot, akuza se bashkë me Doçen nga Vlora ekzekutua

9 Tetor 2019, 12:04 Nga DOSJA
PROFIL/ Kush është Elvis Gaçaj, ‘gabeli’ i klanit

TIRANË- Dosja.al sjell profilin e plotë të Elvis Gaçajt, njërit prej anëtarëve më të rëndësishëm të Klanit Duka që u arrestua sot në Durrës, teksa po tentonte t’i largohej policisë. Gaçaj, 44 vjeç, është arrestuar nga Policia e Shtetit në prill të këtij viti bashkë me kreun e klanit Duka, Leonard Dukën. Policia e Shtetit, iu gjeti atyre një pistoletë tip “Glock”, 68 plumba luftarakë dhe një sasi e vogël hashashi, në kompleksin “Halili” në Tiranë. Por Gaçaj, Duka bashkë me 2 persona të tjerë u liruan nga gjykata, duke fituar sërish terren në Tiranë. Ata njihen nga autoritetet shqiptare si një grup kriminal tejet i rrezikshëm që ka fituar shumë terren në Tiranë dhe Durrës.

Por kush është Elvis Gaçaj, i njohur ndryshe edhe si “Gabeli”?

Elvis Gaçaj, njihet nga miqtë e tij si “Gabeli”. 44-vjeçari ka arritur që t’ju shpëtojë tri atentateve, të cilat kanë lenë pas jo pak viktima. Në vitin 2015 ka qenë shënjestra e një atentati tek “Lulishte 1 Maji” në Tiranë, ku mbetën të vrarë gabimisht dy persona, ndërsa ai u plagos.  Në këtë ngjarje mbetën të vrarë, Aurora Oskian dhe Kevin Rugova. Nga kjo ngjarje shpëtoi mikesha e vajzës, Eda Gjuri. Në muajin tetor të vitit 2016, togat e zeza, dënuan me burgim të përjetshëm Sael Sulajn, i cili për shkak të gjykimit të shkurtuar do të vuajë vetëm 35 vite burg.

Ai akuzohet edhe për parcelat e hashashit në zonën e Shëngjergjit, si personi që i dispononte dhe financonte me lëndë narkotike. Bashkëpunëtori i tij, Vasiel Çavo u dënua me 30 vite burgim dhe për shkak të gjykimit të shkurtuar do të vuajë 20 vite burg. Arsyeja e këtij atentati ishte prishja e pazareve të drogës, pasi sipas tyre Gaçaj iu kishte premtuar të punonin për të dhe të shpërndanin drogë në Tiranën e Re dhe pranë Kompleksit Dinamo.

Por ky s’ishte atentati i parë…. 44-vjeçari iu ka shpëtuar dy atentateve më tritol në vitet 2013-2015, nga të cilat ka arritur të shpëtojë pa lëndime. Gabeli akuzohet se ka kryer një në vitin 1992 dhe një plagosje në vitin 2008. 

Përfshirja në ekzekutimin e Santiago Malkos

Ekzekutimi i ish-policit Santiago Malko ka si të akuzuar disa persona, përfshirë këtu edhe Elvis Gaçajn. Elvis Gaçaj, Leonard Duka;  Erlis Duka, Ilir Selmani, Oltian Loga Fatmir Hyseni, Dritan Agaj, Aleksandër Maxhaku dhe Xhoni Nica. Personi tjetër i përfshirë në këtë vrasje është Blendi Teta, tashmë i arrestuar dhe në burg. Skema e ekzekutimit të ish-policit Santiago Malko u hartua në bodrumin e lokalit të vëllezërve Leonard dhe Erlis Duka. Siç bëjnë me dije burime nga grupi hetimor për Dosja.al, 9 personat përfshirë edhe Blendi Tetën, ishin në këtë lokal, duke parë mënyrën si do të vritej Santiago Malko.

Atentati sipas burimeve të Dosja.al në prokurorinë e Tiranës, e cila e kishte e para dosjen që tanimë i ka kaluar Krimeve të Rënda, dyshohet se është kryer nga një killer me pagesë nga Vlora, Fatmir Hyseni, i njohur ndryshe si Doçja.

Bashkë me Elvis Gaçajn, ai akuzohet se ka qëlluar me kallashnikov drejt Malkos, pasi se është kontraktuar nga vëllezërit Erlis dhe Leonard Duka. Nga informacionet operative që policia e Tiranës ka mbledhur lidhur me vrasjen e Santiago Malkos rezulton se klani “Duka”, ose siç njihet ndryshe në Tiranë si “banda e Romëve”, ka kontraktuar Fatmir Hysenin nga Vlora pjesë e “grupit të Çamëve” për të eleminuar fizikisht, Santiago Malkon, ky i fundit shok i biznesmenit të lojrave të fatit Ervis Martinaj. Hyseni dhe Elvis Gaçaj ose “Gabeli”, ky i fundit pjesë e klanit “Duka” dyshohet se janë qitësit me automatik në drejtim të Santiago Malkos, i cili pasi është rrethuar, është qëlluar për vdekje me 9 plumba në trup.

(F.g/dosja.al

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

Sondazh

Poll

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Demokratja-Berishës: Ti je i ndershëm, këta të tjerët kanë nga 100 dashnore

Emri i presidentit të ri, Alibeaj flet për firmat: I kam! Në mbledhje sot ishin 26 deputetë

Negociatat për president tek PD, Alibeaj: Nesër pasdite do kemi mbledhje tjetër

17 shoferë “dru” në timon, 27-vjeçari rreh efektivin e Policisë teksa e shoqëronte

A janë arrestimet e Nuredin Dumanit? Kreu i SPAK se "lëshon" PENTITON: Nuk flas dot...

Pse s'janë arrestuar Ervis Martinaj dhe Suel Çela? Kraja dhe Nano: Po i kërkojmë akoma...

Ka dyshime për dekonspirtim?Kreu i SPAK: Jo!Do i shkojmë deri në fund, s'ka rëndësi sa të fortë janë

Cili ka qenë roli i shefit të Krimeve, Palushit? Arben Kraja: Ka shpërduar detyrën!

ZBULOHET emri i aksionit të SPAK, kuptimi! Kush e kishte "plumbin e artë"...

MEGAAKSIONI, Arben Kraja jep DETAJE: Shkatërruam 8 banda, të dhunshëm, paguanin shumë për vrasje

Zgjedhja e Presidentit, Bylykbashi: Alibeaj ka marrë përsipër t’i sigurojë Ramës votat

Shpërthim me tritol në lokalin Radhimë! Ambienti i marrë me qira nga kunati i Çelës

Momenti kur djali i Arben Mërkurit largohet nga vendngjarje, ia vranë të atin para syve

Vrasja në Sukth, dalin pamjet nga vendngjarja

'A ka më deputetë që hetohen?'/ Arben Kraja 'kyç gojën': Nuk jap përgjigje, e thotë ligji

Kreu i SPAK: 80% të rasteve që kemi në dorë, as që e dinë se janë nën hetim

Dosja 184 s'i "shqitet" Ulsi Manjës, Tabaku ia kujton para Arben Krajës, ministri: Kam një merak

PS sulmon SPAK, Balla: Pse s'hetohet Berisha? Tabaku e mbron: Shikoni "non grata-t" tuaja

'41 prokurorë janë shkarkuar'/ Kreu i KLP: Disa janë kërcënuar me jetë, u morën në mbrojtje

Qeveria miraton fond shtesë 160 mln lekësh për federatat sportive dhe sportistët elitarë

Manastirliu: Kemi miratuar financim shtesë për sistemin shëndetësor

Conferencë League! 25 Maji ditë pushimi, s'lejohen makinat, 'mbyllet' Tirana

Procesi i Rindërtimit, Ahmetaj: Do ndërtojmë 167 shkolla, 137 kompani marrin pjesë, program unik

Me kë e ka? Rama: Flet shumëkush për bujqësinë, ose s'kanë lidhje ose s'kuptojnë

Presidenti i ri/ Arrihet akordi! Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Presidenti i ri/ Balla-opozitës: Deri në raundin e tretë propozimet i keni ju

Basha lë me 'hije' kolegët, Agron Duka frikë të bëjë llogari: Se mos bëj ndonjë gabim?

Duka për presidentin e ri: Ne s'kemi asgjë në dorë, ta provojmë. Mediu: Marrëveshje me "djallin"

Presidenti, Balla sfidon opozitën: Keni 20 emra ju për të propozuar emra? (KUSHTI për Berishën)

Presidenti/ Fatmir Mediu: Nuk kemi më kohë, opozita të vijë me emër, ndryshe proces fals

Presidenti/ Mesila Doda: Le të futemi sa më shpejt në një proces real

Presidenti/ Alibeaj bën SKEMËN: Ne sjellim 4 emra, 2 nga ata zgjidhini ju, negociojmë për 'finalin'

Zgjedhja e Presidentit, Alibeaj: Ai që do ulet atje të mos jetë as i njërit e as i tjetrit

Presidenti/ PD kërkon 4 kandidatura, Balla: Kushtin tuaj nuk e pranojmë

Rama: Mirëseerdhe në grupin e inkriminuarve! U pagëzove me këtë ujin e baltës

Tjetër aksident në Dhërmi, shoferi hidhet nga betonerja për të shpëtuar

Makina tërheq zvarrë 20-vjeçaren tek vizat e bardha në Tiranë

Propozimi për kriteret e presidentit, Alibeaj: Balla e bëri kastile, i thashë flasim tani

Investimet strategjike, PD: Pronat grabiten nga ministrat e zyrtarët e lartë të PS, aksion kriminal

Aksidenti tek rreth-rrotullimi i TEG-ut, s'dihet për viktima

Apeli s'merr vendim për Lefter Kokën! Avokati: S'ka pse të bashkëpunojë me drejtësinë

"17 maji"/ Presidenti Meta kujton takimin Rama-Basha: Dita më e errët pluralizmit politik

Parti tjetër apo rikthim tek LSI, Meta: Gjithmonë në krye të detyrës, dihet kujt i ka hyrë tartakuti

Shkrimi i gazetës austriake për lobimin 700 mijë $ në SHBA, Meta: Mashtrim! Isha me Petritin

Bashkëpunim me Edi Ramën? Meta “s'i mbyll derën” kryeministrit: Kam vetëm një kusht

Rama thirrje SPAK ta hetojë, Meta: Shqipëria më pret, kjo është e vërtetë! Kam armët më të forta

'Derën e ka të hapur'/ Biseda me demokratin, Rama: Ishte i mërzitur, më tha se i kishte ikur partia

Sulmon prokurorët dhe gjyqtarët, Rama: Disa KÇK mbajnë peng procesin e rindërtimit

I vëzhgon të gjithë me radhë! Rama 'sulmon' Veliajn: Mbjell pemë për të dalë në televizor

Dosja-POP/ Dubai Porta Potty!