Kulture

‘Hitmani’ shqiptar që u trajnua nga rusët/ Italia boton librin për killerin shqiptar Julian Sinanaj, ‘ujku i vetmuar’ nga Vlora kthehet në personazh kryesor

Julian Sinanaj, është i lindur në Elbasan, më 17 shkurt 1983. Ai nuk ka lënë ndonjë shenjë të jashtëzakonshme në 'profesionin' e tij. Madje askush nuk e vuri rë prezencën e tij. Fytyra e tij është e ‘padukshme’, si të ishte transparente, si të kishte eksluzivitetin ta vetëfshihej për një çast pasi ta kishte parë dikush.
Featured image of article: ‘Hitmani’ shqiptar që u trajnua nga rusët/ Italia boton librin për killerin shqiptar Julian Sinanaj, ‘ujku i vetmuar’ nga Vlora kthehet në personazh kryesor Libri ‘Sicario’

ITALI- Një Itali një shtëpi botuese po përgatitet të nxjerrë në treg një libër, i cili do ti kushtohet vrasësve me pagesë, por një vend të rëndësishëm në lëtë libër do të zërë edhe ‘killeri’ shqiptar, Julian Sinanaj. Sipas mediave italiane, libri i cili do të titullohet ‘Sicario’ (Vrasësi me pagesë)  dhe do të dalë në treg shumë shpejt.

Po kush është Julian Sinanaj dhe pse autori e ka zgjedhur pikërisht shqiptarin që  të jetë personazhi kryesor në librin e tij?

Julian Sinanaj, është i lindur në Elbasan, më 17 shkurt 1983. Ai nuk ka lënë ndonjë shenjë të jashtëzakonshme në ‘profesionin’ e tij. Madje askush nuk e vuri rë prezencën e tij. Fytyra e tij është e ‘padukshme’, si të ishte transparente, si të kishte eksluzivitetin ta vetëfshihej për një çast pasi ta kishte parë dikush.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sipas autorit, Sinani ishte killeri më i madh profesionist, nëse mund të thuhet kështu, në Evropë, një rekord, për një njeri që ka vrarë kaq shumë njerëz dhe që ka qenë e pamundur, të bëjë një përmbledhje të krimeve të tij. Në libër ai do të jetë një vrasës që nuk pranon të ndodhë asnjë gabim në punën e tij. Madje për të thuhet se është trajnuar nga rusët në Greqi, ku edhe është rritur. 

Mediat shtojnë se libri i Andrea Gallit ‘Sicario’, tregon historinë e Sinanaj dhe durimin e hetuesve, ndaj tij.

(A.K.Dosja.al)

Shto Koment