Bota

Prodhimi i ri i industrisë turke/ Hapet fabrika e motorëve për helikopterët “Gokbey”

Turqia do të fillojë të prodhojë në masë motorë për helikopterë, duke zvogëluar importet vjetore të teknologjisë së lartë me vlerë 60 milion dollarë.
Featured image of article: Prodhimi i ri i industrisë turke/ Hapet fabrika e motorëve për helikopterët “Gokbey” Pamje e motorit

TURQI-Gökbey, helikopteri i prodhuar në Turqi  nga Aerospace Industries (TAI), do të fluturojë me motorin e parë kombëtar të helikopterit TS1400 të prodhuar nga TEI (Industria Motorike TUSAŞ).

Sipas mediave të huaja, industria turke më parë motori që do të përdoret për këtë lloj helikopteri, i zhvilluar plotësisht me kapacitete të brendshme. Turqia do të fillojë të prodhojë në masë motorë për helikopterë, duke zvogëluar importet vjetore të teknologjisë së lartë me vlerë 60 milion dollarë.

“Sot ne jemi dëshmitarë të një dite historike për industrinë tonë të mbrojtjes. Qendra e re e dizajnit që do të prodhojë motorë vendas do të jetë pika fillestare e historive tona të reja të suksesit,” –ka thënë  Varank, duke folur në ceremoninë e hapjes në Eskisehir të Fabrikës së Projektimit dhe Dorëzimit për motorë helikopteri me turbo.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Sakaq, motorët e prodhuar në fabrikë do të përdoren në helikopterin e parë turk me shumë role T625 Gokbey, një gjeneratë e re e helikopterëve me dy motorë 6 ton.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment