Bota

Probleme? Për herë të dytë brenda muajit aplikacionet në varësi të Facebook kanë patur mungesë shërbimi

Për here të dytë në më pak se një muaj, të tre platformat Facebook, duke përfshirë WhatsApp, Instagram , dhe Facebook Messenger zbriti për mijëra e përdoruesve natën globalisht e kaluar. Ndërsa shërbimet në të tre platformat u rivendosën së shpejti, kishte shumë ankesa në të gjitha mediat sociale, veçanërisht në Twitter.
Featured image of article: Probleme? Për herë të dytë brenda muajit aplikacionet në varësi të Facebook kanë patur mungesë shërbimi Foto Ilustruese

SHBA– Facebook dhe shërbimet e tij si WhatsApp dhe Instagram ndaluan së punuari për shumë njerëz natën e kaluar dhe kjo është hera e dytë që ka ndodhur në më pak se një muaj. Ndërsa shërbimet janë mbështetur, Facebook ka shpjeguar pse gjërat u rrëzuan.

Për here të dytë në më pak se një muaj, të tre platformat Facebook, duke përfshirë WhatsApp, Instagram , dhe Facebook Messenger zbriti për mijëra e përdoruesve natën globalisht e kaluar. Ndërsa shërbimet në të tre platformat u rivendosën së shpejti, kishte shumë ankesa në të gjitha mediat sociale, veçanërisht në Twitter.

Sipas një raporti të Reuters, më shumë se 112,000 përdorues raportuan çështje në faqen e internetit të Facebook, së bashku me 101,000 përdorues të Instagram dhe 526 WhatsApp që nga 6:00 EST. Facebook më pas e pranoi çështjen dhe raportoi se shërbimet ishin mbështetur. Facebook shkoi në Twitter për të shpjeguar se çfarë shkoi keq.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Siç shpjegoi gjigandi i mediave sociale në cicërimën e tij, një ndryshim i konfigurimit kishte bërë që shërbimet të mos ishin në dispozicion për përdorues të caktuar. Kjo çështje është hetuar dhe zgjidhur. Ndërprerja ndikoi në përdoruesit e Facebook të ndjekur nga përdoruesit e Instagram dhe WhatsApp dhe përdoruesit u përshëndetën – “Na vjen keq, por diçka shkoi keq. Ju lutemi provoni përsëri. ” – në Facebook dhe Instagram. Afati kohor në këto platforma nuk është gjithashtu i ngarkuar për përdoruesit.

Nuk ka informacion mbi saktësisht se sa përdorues janë prekur nga problemi mbrëmjen e kaluar, por është e qartë se ishte një numër i konsiderueshëm në të gjithë botën. Uebsajtet si Downdetector gjurmojnë ndërprerjet duke bashkuar raporte të statusit nga një bandë burimesh, përfshirë raportet e gabimeve të paraqitura nga përdoruesit. Shumë përdorues nuk paraqesin raporte gabimesh dhe faqet si Downdetector nuk i marrin ato parasysh, kështu që është e mundur që numri i përdoruesve të prekur të jetë shumë më i lartë se sa është raportuar.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment