Bota

Pritet të pasqyrojë kërcënimet që po përballet bota/ Karta e re e Atlantikut, ja çfarë përmban marrëveshja e nënshkruar nga Biden dhe Johnson

BBC shkruan se sipas një zyrtari kjo marrëveshje do të bëjë të mundur se si do të duken dekadat e ardhshme. 
Featured image of article: Pritet të pasqyrojë kërcënimet që po përballet bota/ Karta e re e Atlantikut, ja çfarë përmban marrëveshja e nënshkruar nga Biden dhe Johnson Boris Johnson dhe Joe Biden

ANGLI- Karta e re e Atlantikut që Presidenti Joe Biden dhe Kryeministri Boris Johnson nënshkruan ditën e sotme gjatë takimit të tyre dypalësh ka për qëllim të pasqyrojë kërcënimet me të cilat përballet bota sot. BBC shkruan se sipas një zyrtari kjo marrëveshje do të bëjë të mundur se si do të duken dekadat e ardhshme. 

“Kanë kaluar 80 vjet nga e fundit, është koha që ajo të rifreskohet. Origjinali përshkroi me të vërtetë se si mund dhe duhet të dukej rendi botëror i pasluftës, kjo statut i ri do të bëjë të qartë se si mund dhe duhet të duken dekadat e ardhshme të shekullit 21,” tha një zyrtar.

Karta e re e Atlantikut synon të ndërtohet mbi deklaratën historike të bërë nga Presidenti Franklin D. Roosevelt dhe Kryeministri Ëinston Churchill në 1941 që përcakton qëllimet Amerikane dhe Britanike për botën pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore.

“Sot, Presidenti i Shteteve të Bashkuara dhe Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar riafirmojnë angazhimin e tyre për të punuar së bashku për të realizuar vizionin tonë për një të ardhme më të qetë dhe të prosperuar. Karta jonë e ringjallur e Atlantikut, duke u mbështetur në angazhimet dhe aspiratat e përcaktuara tetëdhjetë vjet më parë, pohon angazhimin tonë të vazhdueshëm për të ruajtur vlerat tona të qëndrueshme dhe për t’i mbrojtur ato nga sfidat e reja dhe të vjetra. Ne angazhohemi të punojmë ngushtë me të gjithë partnerët që ndajnë vlerat tona demokratike dhe për t’iu kundërvënë përpjekjeve të atyre që kërkojnë të minojnë aleancat dhe institucionet tona,” thuhet në dokument.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Pasqyrimi i ndryshimit të dokumentit në një pakt modern midis SHBA dhe MB do të bëhet në vetëm disa pika, ku në veçanti do të jenë fushataa dezinformuese dhe ndikimi keqdashës në zgjedhje.

 “Ne mbetemi të bashkuar pas parimeve të sovranitetit, integritetit territorial dhe zgjidhjes paqësore të mosmarrëveshjeve. Ne kundërshtojmë ndërhyrjen përmes dezinformimit ose ndikimeve të tjera malinje, përfshirë zgjedhjet, dhe rikonfirmojmë angazhimin tonë për transparencën e borxhit, qëndrueshmërinë dhe qeverisjen e shëndoshë gjithashtu do të mbrojmë parimet kryesore të tilla si liria e lundrimit dhe fluturimi i tepërt dhe përdorime të tjera të ligjshme ndërkombëtarisht të deteve,” thuhet në dokument


LAJMI KRYSOR: Udhëtimi 8-ditor i Biden në Evropë/ Presidenti i SHBA takohet me Boris Johnson, në fokus të diskutimeve është tregtia dhe ‘ngërçet’ e BREXIT (BATUTAT MES TYRE)

(I.A/dosja.al)

Shto Koment