KRYESORET
Aktualitet

Ndërtimi te UBT/ Studentë e pedagogë në protestë: Na prishni laboratorin. Bashkia: Shkolla do bëhet!

5 Prill 2019, 06:53 Nga DOSJA
Ndërtimi te UBT/ Studentë e pedagogë në protestë: Na

TIRANË- Studentë dhe pedagogë të Universitetit Universitetit Bujqësor kanë protestuar sërish sot, kundër projektit për ndërtimin e një shkolle në fidanishten e këtij universiteti. Studentët marshuan brenda kampusit, drejt zonës ku kanë nisur punën eskavatorët. Në konflikt tashmë është futur drejtpërdrejt Bashkia e Tiranës, që thotë se në këtë ambient duhet të ndërtohet një shkollë. Nga ana tjetër, rektorati i UBT sqaron se në projektin e vetë Universitetit, është planifikuar që në këtë vend të ndërtohet Fakulteti i Shkencave Ushqimore, e për pasojë nuk mund të ndërtohet ngjitur me të, një shkollë tjetër. Një nga dekanët, Maksim Meço, tha se projekti është korruptiv, dhe do të realizohet me PPP, duke kërkuar sqarime nga Bashkia. Ndërkohë pedagogët dhe student, thonë se këtë ambient e përdorin për laborator dhe se shkolla duhet të ndërtohet gjetkë. Nënkryetari i Bashkisë, Arbër Mazniku ka përsëritur prerazi se shkolla do të ndërtohet dhe në vizitën e tij në UBT u konfliktua edhe me një nga pedagogët e pranishëm. Vetë, Veliaj tha dje se protesta është një turp, pasi sipas tij aty po ndërtohet në një pronë private të shpronësuar nga Bashkia e Tiranës dhe shkolla është jetike për zonën.

Projekti për ndërtimin e Kampusit

Zhvillimet orë pas ore nga protesta e studentëve të UBT

Ora 12:30-Pedagogu sherr me Maznikun: Mu thaftë dora që ju votova, ju ardhtë zoti, na shkatërruat! Bashkia: Djerrinë me plehra!

Nënkryetari i Bashkisë Tiranë, Arbër Mazniku ka debatuar ashpër me një nga pedagogët e Universitetit Bujqësor i cili ka dalë në protest kundër ndërtimit në fidanishten e UBT. Pedagogu kërkoi shpjegime nga Mazniku, se pse po ndërtohet brenda kampusit, në një zonë që siç tha ai, është e destinuar të përdoret nga studentët. Debati mes tyre u tensionua në mallkime, ndërkohë që Mazniku tha se bashkia po vitalizon një tokë që “nuk është bërë as vresht, asgjë, por qëndron djerrinë me plehra”.

Ora 11:44- Ndërtimi tek UBT, Rektori: Palët janë në gjyq, do ndërtohet edhe fakultet edhe shkollë

Bahri Musabelliu, rektor i UBT flet për ndërtimin në fidanishten e këtij universiteti. Rektori zbuloi se ka një projekt për ndërtimin e fakultetit të Ushqimit në të njëjtën ngastër ku bashkia kërkon të ndërtojë një shkollë.

Ora 11:15Prishja e fidanishtes në UBT/Arbër Mazniku: Shkolla do të jetë gati pas një viti, do ndërtohet me PPP

Arbër Mazniku, nënkryetari i Bashkisë Tiranë është shprehur se aty do të ndërtohet një shkollë me PPP, e cila do të jetë gati pas një viti.

Ora 10:15-Prishja e fidanishtes/ Dekani: Të vijë të na sqarojë Veliaj me PPP-të e famshme, ne nuk ndalemi

Dekani i këtij universiteti, Maksim Meço është shprehur se duhet të shkojë Erion Veliaj, kreu i Bashkisë t’i sqarojë për të projekt pasi nuk kanë qenë të informuar. Sipas dekanit prona e fidanishtes tashmë është blerë nga bashkia.

Ora 10:00-Pedagogu-Veliajt: Kam 37 vite punë, s’na ka informuar njeri, të mos na thotë njeri neve turp

Ndërsa një nga pedagogët e këtij universiteti u shpreh ndaj Erion Veliajt se nuk duhet t’u marrë laboratorët kreu i Bashkisë dhe s’ka pse të thotë turp për protestën e tyre. Protestuesit theksojnë nuk janë kundër ndërtimit të një shkolle 9-vjeçare por sipas tyre se të ndërtohet diku tjetër.

“Nuk protestoj unë që të thotë Veliaj turp. Pse kjo shkollë në zemër të universitetit? S’duhet t’i drejtohet me fjalën trup, studentëve dhe pedagogëve ai Veliaj, çfarë është kjo? Kam 37-vjet që jam këtu me punë dhe dua edhe kur të vdes dua të më sjellin njëherë këtu. Por nuk mund të prishet laboratori natyror, nuk mund të prishet kjo. Ne kemi shumë respekt për pronarët, ata të dëmshpërblehen por jo të na marrin fidanishten. Bashkia nuk ka ka informuar për këto ndërtime. Turp të kenë ata studentë që nuk dalin për të drejtën e tyre.” u shpreh një pedagog.

Ora 08:55- Protesta tek UBT/ Malltezi i mbështet, Veliaj: Të dhëntë Zoti jetë ta shkatërrosh partinë e vjehrrit

Kryebashkiaku Erion Veliaj ka reaguar ndaj protestës që po zhvillohet tek Universiteti Bujqësor i Kamzës kundër një ndërtimi që po kryhet tek pjesa e fidanishtes. Në postimin e tij, Veliaj shkruan se nuk e kishte pritur që PD do të protesonte për zbatimin e tokave nga shkollat.

(J.v. F.g/Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

Sondazh

Poll

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar