Bota

Princi i Lihtenshtajnit akuzohet për vrasjen e një prej arinjve më të mëdhenj të Evropës

Princi Emanuel von und zu Lihtenshtajni, nipi 32-vjeçar i Princit të Vogël të Princërisë Hans-Adam II, është akuzuar për qëllimin e 17-vjeçarit Arthur në Mars gjatë një ekspedite gjuetie.
Featured image of article: Princi i Lihtenshtajnit akuzohet për vrasjen e një prej arinjve më të mëdhenj të Evropës Foto Ilustruese

RUMANI– Autoritetet rumune po hetojnë pasi një nga arinjtë më të mëdhenj të Evropës dyshohet se u qëllua dhe u vra nga një princ nga Lihtenshtajni.

Princi Emanuel von und zu Lihtenshtajni, nipi 32-vjeçar i Princit të Vogël të Princërisë Hans-Adam II, është akuzuar për qëllimin e 17-vjeçarit Arthur në Mars gjatë një ekspedite gjuetie.

Prokurorët hapën një hetim të enjten për dy arsye: Vrasja e ariut nuk ishte e licencuar dhe disa prej atyre që ishin të përfshirë mund të mos kishin leje armësh, sipas bashkëpunëtorit të CNN.

Princi ka thënë “ai nuk dëshiron të përfshihet në këtë çështje të ndjeshme”. Rumunët kanë bombarduar faqen e internetit të Kalasë së familjes Riegersburg me abuzime. Faqja e rishikimit të udhëtimit TripAdvisor thotë se ka pezulluar përkohësisht shqyrtimet e kalasë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Organizata mjedisore Agent Green beson se princit iu dha një leje gjuetie katër-ditore nga Ministria e Mjedisit për të qëlluar një ari të ri femër që kishte sulmuar fermat në qarkun Covasna, Transilvania. Në vend të kësaj pretendohet se princi qëlloi Arthurin, i cili jeton në një zonë të mbrojtur.

Rumania ka popullsinë më të madhe të ariut në Evropë jashtë Rusisë dhe është krenare për trashëgiminë e saj ursine. Ajo ndaloi gjuetinë e trofeve në 2016. Sidoqoftë, përjashtime bëhen në raste ekstreme, të tilla si kur një ari ka dëmtuar pronën ose ka kërcënuar jetën e njeriut.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment