Aktualitet

Pretendoi se rrezikohej nga gjakmarrja/ Trafikanti shqiptar i drogës, që ia doli me sukses të shmangte dëbimin nga Britania (EMRI)

Ditën e sotme Dailymail ka shkruar se ka zbuluar dy raste të reja që demonstrojnë nevojën urgjente për legjislacionin e ri të dëbimit të shpejtë, të premtuar muajin e kaluar nga Priti Patel.
Featured image of article: Pretendoi se rrezikohej nga gjakmarrja/ Trafikanti shqiptar i drogës, që ia doli me sukses të shmangte dëbimin nga Britania (EMRI) Resul Rahova

BRITANI E MADHE- Mes shumë rastesh të ndryshme në Britaninë e Madhe, një gangster shqiptar i burgosur me gjashtë vjet për drejtimin e makinës së tij me shpejtësi duke rrezikuar jetën e policisë teksa kishte rreth 1 mln paund kokainë me vete, shmangu dëbimin me argumenti se rrezikohej nga gjakmarrja “nëse do të dërgohej në shtëpi”.

Nga ana tjetër, një refugjat irakian i shpëtoi dëbimit pasi u lirua më shpejt nga burgu gabimisht dhe vazhdoi të ishte ‘mbret’ i grupeve famëkeqe. Këto raste nxjerrin në pah pengesat ligjore me të cilat përballen autoritetet kur përpiqen të dëbojnë kriminelë seriozë të huaj.

“Pozicioni i qeverisë është, nëse abuzoni me mikpritjen tonë dhe bëni krime në Mbretërinë e Bashkuar, ne do të bëjmë gjithçka në fuqinë tonë për t’ju larguar.”– deklaroi tre javë më parë, zonja Patel u tha Commons. Pavarësisht se numri i shkelësve seriozë të dëbuar ka rënë me gati 40 % në katër vitet e fundit, nga 5,218 në 2015 në 3,225 vitin e kaluar.

“Është skandaloze që ka mijëra kriminelë të huaj që jetojnë lirshëm në komunitetet tona kur duhet të ishin deportuar prej kohësh.”– tha David Spencer, drejtor i hulumtimit në Qendrën për Parandalimin e Krimit.

Pra një shkelës i tillë është shqiptari, Resul Rahova, dënuar si tregtar i drogës. Pasi arriti këtu në tetor 2011, atij iu dha statusi i refugjatit me leje të kufizuar për të qëndruar deri në shkurt 2017.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Atij iu dha një dënim me burg për 6 vite për veprat penale të drogës në vitin 2016, por ai ia dol me sukses të shmangte dëbimin duke pretenduar rrezikun e gjakmarrjes në Shqipëri. Me gjithë përpjekjet e mëtejshme për ta larguar nga Britania, atij i është lejuar të qëndrojë në bazë të Ligjit për të drejtat e njeriut. Ndërkohë, refugjati irakian dhe tregtari i dënuar i drogës Serook Saeed, 33 vjeç, shmangi dëbimin pasi u lirua herët nga burgu gabimisht.

Shqiptari shfrytëzoi lirinë e tij për t’u bërë një shef i drogave në rrethe. Saeed, i cili argumentoi se jeta e tij do të ishte në rrezik në Irak, tani është përsëri prapa hekurave pasi u dënua për drejtimin e një bande që drejtonte heroinë dhe kokainë nga Londra për në Kent.

“Dëbimi u ndoq me këmbëngulje ndaj të dy këtyre personave … Ne do të konsiderojmë një veprim të ri të dëbimit. Sekretari i Brendshëm është duke kërkuar reformimin e sistemit për të siguruar që ata që vijnë në këtë vend dhe kryejnë krime mund të dëbohen më shpejt.”– raportoi mbrëmjen e djeshme Zyra e Brendshme.

Burimi: Dailymail

A.C/Dosja.al

Shto Koment