Bota

Presidentja e KE i kërkon falje Italisë: Nuk u ndihmuam që nga dita e parë, tani jemi me ju

Në këtë letër që është botuar nga mediat ndërkombëtare, von der Leyen shprehet se Bashkimi Evropian do të nisë shumë shpejt ndihmën për të gjitha vendet e saj.
Featured image of article: Presidentja e KE i kërkon falje Italisë: Nuk u ndihmuam që nga dita e parë, tani jemi me ju Ursula von der Leyen dhe Giuseppe Conte

TIRANË- Presidentja e Komisioninit Evropian, Ursula don Der Leyen me anë të një letre publike i ka kërkuar falje Italisë, për mungesën e ndihmës nga BE për përballimin e pandemisë së COVID-19. Në këtë letër që është botuar nga mediat ndërkombëtare, von der Leyen shprehet se Bashkimi Evropian do të nisë shumë shpejt ndihmën për të gjitha vendet e saj.

Ajo thekson se Bashkimi Evropian do të ndajë deri në 100 miliardë euro për vendet më të goditura nga pandemia, duke filluar nga Italia, për të kompensuar uljen e pagave dhe ruajtjen e vendeve të punës. Në një letër Presidentja shprehet se të gjithë ishin përqëndruar në problemet e tyre në ditët e para të krizës, gjë e cila solli dhe shtimin e krizës për ata që u prekën nga COVID-19.

PJESË NGA LETRA

Italia është prekur nga koronavirusi më shumë se çdo vend tjetër evropian. Ne jemi dëshmitarë të të paimagjinuarshmes. Mijëra njerëz të vjedhur nga dashuria e të dashurve të tyre. Mjekët në lot në repartet e spitalit, me fytyrat e mbytura me duar. Një vend i tërë – dhe pothuajse një kontinent i tërë – i mbyllur për karantinë. Por vendi u godit më shumë, Italia, gjithashtu është bërë burimi më i madh i frymëzimit për të gjithë ne. Mijëra italianë – stafi mjekësor dhe vullnetarët – iu përgjigjën thirrjes së qeverisë dhe nxituan të ndihmojnë rajone të goditura më keq. Industritë e modës tani paketojnë maska ​​mbrojtëse. Muzika nga ballkonet mbushi rrugët e shkreta – duke ngrohur zemrat e miliona njerëzve.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Italianët po demonstrojnë solidaritetin e tyre të ndërsjellë në jetën e përditshme me mijëra gjeste të vogla – në të njëjtën kohë të matur dhe heroikë. Dhe vetëm solidariteti mund të na bëjë të dalim nga kjo krizë – ajo midis njerëzve si ajo midis shteteve. Sot Europa po mobilizohet përkrah Italisë. Fatkeqësisht, nuk ka qenë gjithmonë kështu. Duhet pranuar që në ditët e para të krizës, përballë nevojës për një reagim të përbashkët evropian, shumë kanë menduar vetëm për problemet e tyre të shtëpisë. Ata nuk e kuptuan që ne mund ta mposhtim këtë pandemi vetëm së bashku si Union. Ishte e dëmshme dhe mund të shmanget. Në këto ditë distanca midis individëve është thelbësore për sigurinë tonë: distanca midis kombeve evropiane, përkundrazi, i vë të gjithë në rrezik.

Ndërkohë, Evropa ka ndryshuar ritmin e saj. Ne kemi bërë gjithçka që është e mundur për t’i sjellë vendet evropiane të mendojnë si ekip dhe të sigurojnë një përgjigje të koordinuar për një problem të përbashkët. Dhe ne kemi parë më shumë solidaritet këtu në Evropë sesa kudo tjetër në botë. Në muajin e kaluar, Komisioni Evropian nuk ka lënë asnjë gur të levizur për të ndihmuar Italinë. Falë veprimit tonë, 25 vende evropiane kanë bashkuar forcat dhe kanë dërguar miliona maska ​​në Itali dhe Spanjë, për mbrojtjen e të gjithëve dhe veçanërisht punonjësve shëndetësorë. Ne kemi siguruar qarkullimin e mallrave që është gjaku i jetës së ekonomisë sonë. Ne kemi ndihmuar për të zhvendosur prodhimin e furnizimeve mjekësore këtu në Evropë. Ne e financuam kërkimin për një vaksinë. Ne kemi pezulluar disa rregulla për t’i dhënë qeverisë italiane hapësirën për manovrim të nevojshme për të vepruar shpejt dhe me forcë. Ne kemi kanalizuar miliarda investime në luftën kundër virusit dhe efektet e tij.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment