Rajoni

Presidenti i Serbisë Vuçiç i kërkon qeverisë të ofrojë 1 mln euro ndihmë për Kroacinë: Dua që vendi të rimëkëmbet shpejt

Aleksandër Vuçiç, i ka dërguar një letër Qeverisë së Serbisë në të cilën ai kërkoi që një milion euro nga fondet t'i transferohen Qeverisë së Kroacisë si ndihmë për shkak të tërmetit. 
Featured image of article: Presidenti i Serbisë Vuçiç i kërkon qeverisë të ofrojë 1 mln euro ndihmë për Kroacinë: Dua që vendi të rimëkëmbet shpejt Aleksandër Vuçiç

SERBI– Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, i ka dërguar një letër Qeverisë së vendit, ku i kërkon që të japë një milion euro nga fondet për t’ia transferuarQeverisë së Kroacisë si ndihmë për shkak të tërmetit.

Ne jemi gati të ofrojmë çdo lloj ndihme. Unë dua që Kroacia të rimëkëmbet shpejt, të rindërtojë shpejt të gjitha objektet. Më vjen shumë keq dhe jam i gatshëm të ofroj çdo lloj ndihme teknike dhe financiare,”- ka thënë ai.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ditën e djeshme, Kroacia u godit nga një tërmet i fortë, rreth 6,3 ballë, duke shkaktuar dhjetra të plagosur, 7 viktima dhe dëme të konsiderueshme në ndërtesat në Petrinja, një qytet në juglindje të Zagrebit. Tërmeti u ndje në të gjithë Kroacinë, si dhe në Serbi, Bosnjë dhe Hercegovinën fqinje dhe deri në Graz në jug të Austrisë. Disa ndërtesa u shembën në Petrinja, rreth 60 kilometra nga Zagrebi.

(k.a/dosja.al)

Shto Koment