PolitikeRajoni

Presidenti i Greqisë në takim me Dulen: Do mbrojmë të drejtat e pakicave në Shqipëri

Kjo deklaratë është bërë në takimin e sotëm në pallatin presidencial të Presidentit grek me anëtarët e Unionit Demokratik të Pakicës Kombëtare Greke "Omonia" dhe Partisë së Bashkimit për të Drejtat e Njeriut.
Featured image of article: Presidenti i Greqisë në takim me Dulen: Do mbrojmë të drejtat e pakicave në Shqipëri Prokopoulos Pavlopoulos, Presidenti i Greqisë

GREQI- Presidenti i Greqisë, Prokopoulos Pavlopoulos është shprehur sot se Greqia do të luftojë për të mbrojtur të drejtat e minoritetit të saj në Shqipëri. Kjo deklaratë është bërë në takimin e sotëm në pallatin presidencial të Presidentit grek me anëtarët e Unionit Demokratik të Pakicës Kombëtare Greke “Omonia” dhe Partisë së Bashkimit për të Drejtat e Njeriut.

Ai shtoi se Greqia gjithmonë do të luajë, në tërësinë e saj, rolin e mbrojtjes dhe garantimit të të gjithëve, pavarësisht të drejtave të Minoritetit Kombëtar Grek në Shqipëri, pasi ato rrjedhin nga e Drejta Ndërkombëtare, dhe jo vetëm. Nga ana e tij, Kryetari i Partisë së Bashkimit për të Drejtat e Njeriut, Vangjel Dule, falenderoi Presidentin e Greqisë për takimin.

Pavlopoulos iu referua në mënyrë të veçantë të drejtave individuale, duke theksuar të drejtat themelore të vetëvendosjes dhe pronës, dhe vuri në dukje se “Respektimi i plotë dhe i sinqertë i Shqipërisë për të gjitha këto të drejta varet sa më shumë nga niveli i marrëdhënieve tona bilaterale dhe nga marrëdhëniet tona bilaterale. Qëndrimi i Greqisë ndaj zhvillimit të të gjitha llojeve të proceseve në lidhje me marrëdhëniet e Shqipërisë me Bashkimin Evropian“.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Nga ana e tij, kryetari i PBDNJ, Doules, shtoi se “Ne gjithmonë kemi ndjerë mbështetje të ngushtë për çdo vështirësi dhe çdo problem që hasim në respektimin e të drejtave të Pakica Kombëtare Greke”. Theksohet se ky takim u krye pas takimit te djeshëm me kryeministrin Mitsotakis.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment