Dikur

 Premtimi i Sekretarit Amerikan të Shtetit, Cordell Hull, për Shqipërinë dhe luftëtarët e saj guximtarë

“La France” ka botuar, të shtunën e 12 dhjetorit 1942, në faqen n°3, një shkrim në lidhje me premtimin askokohe të Sekretarit amerikan të Shtetit për Shqipërinë dhe luftëtarët e saj guximtarë, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet Blogut “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :
Featured image of article:  Premtimi i Sekretarit Amerikan të Shtetit, Cordell Hull, për Shqipërinë dhe luftëtarët e saj guximtarë

 Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria

Uashington, 11 dhjetor. — Z. Cordell Hull i ka premtuar popullit të Shqipërisë që Shtetet e Bashkuara do t’i vijnë në ndihmë dhe do ta dëbojnë pushtuesin nga toka e tij.

 Pasi tha se Amerika e njihte qëndrimin heroik të popullit shqiptar dhe të luftëtarëve të saj, ai deklaroi : 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Qeveria dhe populli i Shteteve të Bashkuara po mendojnë ditën kur një ndihmë efektive do të mund t’u jepet këtyre njerëzve guximtarë që po dëbojnë pushtuesin nga shtëpitë e tyre. — (sipas Reuter-it.)

Marrë nga Darsiani.com 

Etiketa:

Shto Koment