Aktualitet

‘Prefektura kërkon tokën’/ Pronarët e dyqaneve tek Rruga e Kavajës në protestë: Do ndërtojnë pallat, ne presim vendimin e Apelit

Me pretendimin se prona do t'i kalojë Prefekturës së Tiranës, pronarët e katër bizneseve janë nxjerrë në rrugë. Ata pretendojnë se aty do ngrihet një pallat.

TIRANË– Pronarët e katër dyqaneve tek rruga e Kavajës kanë dalë sot në protestë me pretendimin se janë nxjerrë me forcë nga biznesi i tyre.

Sipas njërit prej pronarëve, dyqanet e tyre do t’i kalojnë Prefekturës së Tiranës dhe institucionet kanë nisur punën për prishjen e tyre dhe pse çështja ka shkuar për ankimim në Gjykatën e Apelit.

“Na shpronësojnë për interes publik për prefekturën e Tiranës. Interes publik për zyra nuk ka. Po na e marrin për të na e kthyer në pallat. Inxhinerët e kanë nxjerrë objektin e pabanueshëm. Nuk na kanë dëmshpërblyer me vlerën reale të dyqaneve. Të katërt jemi me rregulla të rregullta. E kemi çuar çështjen në Apel. S’na kishin lajmëruar më parë, ne presim vendimin e gjyqit. Ne kemi shpresë tek Gjykatat e rregullta por të korruptuarat dhe më thonë që s’jam unë mbreti,”-tha njëri prej pronarëve.

Qyetetarët mbështeteshin edhe nga dy ish-deputetët e PD-së, Klevis Balliun dhe Oriola Pampurin.

 

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

 

Pampuri tha se pronat ishin legjitimuara dhe se e gjithë “loja” bëhej për të ndërtuar një pallat shumëkatësh.

“Prapa saj janë banesa të vjetra dhe atyre u është marrë firma për pallat. Nuk mund të përjashtohen 4 dyqanet,”-tha Pampuri.

Në rast të mosdhënies të së drejtës së tyre, pronarët e bizneseve kanë premtuar se çështjen do të çojnë deri në Gjykatën e Strasburgut për të fituar të drejtën e tyre.

(k.m/dosja.al)

Shto Koment