Politike

Prapaskenat nga djegia e mandateve/ Nard Ndoka tregon kush e hodhi idenë në tavolinë

Kryetari i demokristianëve Nard Ndoka, u shpreh se nuk ka qenë Basha iniciator i djegies së mandateve. Sipas tij ka pasur shumë zëra, ndër të cilët edhe kryetarë të partive opozitare.
Featured image of article: Prapaskenat nga djegia e mandateve/ Nard Ndoka tregon kush e hodhi idenë në tavolinë Kryetari i PDK, Nard Ndoka

TIRANË- Kryetari i Partisë Demokristiane, Nard Ndoka, ka folur pasditen e sotme mbi vendimin e Opozitës për djegien e mandateve. (Lexo këtu)

I ftuar në emisionin “Kjo Javë”, Ndoka u shpreh se nuk ka qenë Lulzim Basha, ai që ka hedhur idenë e djegies së mandate ve, pasi sipas tij Basha është politikan evropian.

Sipas tij, vendimi për dorëzimin e mandatit, diskutohej prej kohësh brenda opozitës dhe nuk ishte kryedemokrati Basha iniciator i saj, ndërsa shtoi se kanë qenë shumë zëra, përfshi edhe kryetarët e partive opozitar.

Rezultatet finale të zgjedhjeve në kohë reale dhe të përditësuara nga burimi zyrtar KQZ këtë vit do të mund ti ndiqni në Dosja.al. Kliko për të parë platformën.

“Basha është një politikan i një formati europian. Basha asnjëherë nuk e donte hapin ekstrem. Pasi gjithmonë ka tentuar të ketë një frymë kompromisi, konsensusi në politikën shqiptare e ka provuar një gjë të tillë edhe me marrëveshjen e famshme të 17 majit, pati jashtëzakonisht probleme për atë marrëveshje për faktin se ishte një marrëveshje krize dhe jo një marrëveshje e një logjike normale politike e një konsensusi të ngritur në mënyrë institucionale, në këtë sens nuk ka qenë Basha iniciator i djegies së mandateve, kanë qenë shumë zëra brenda, kanë qenë edhe kryetarët e partive opozitare” – u shpreh Ndoka.

Sipas Ndokës, “Kryeministri sot qeveris pa gjykata, madje refuzon edhe kontrollin e lartë të shtetit të cilat janë dy kandidatura që i ka kthyer, është një institucion që e kontrollon kryeministrin dhe kabinetin e tij, një kryeministër që tashmë kërkon të kapë të gjithë shtetin, dhe në këtë sens opozita po mbante një kosto të madhe politike dhe morale.”

(B.B/ Dosja.al)

Shto Koment