LIVE UPDATES
Aktualitet

POST-PROTESTË/Nisin shoqërimet, Basha: Berisha iku. Ish-kryeministri: Rikthehemi

8 Janar 2022, 14:15 Nga DOSJA
POST-PROTESTË/Nisin shoqërimet, Basha: Berisha iku. Ish-kryeministri:

TIRANË– Policia e Shtetit ka nisur shoqërimet e personave që kanë marrë pjesë në protestën e dhnshme që u zhvillua para selisë blu. Konkretisht më shumë se 50 persona janë në komsariate duke e u marrë nëp yetje, mes tyre edhe krerë degësh, ndërkohë që gjithë selisë blu i është bënë shiriti i verdhë: Skenë krimi, mos kalo! Të lënduarit janë dërguar në spital për të marrë mjekim nga stafi, por deri më tani nuk raportohet nëse dikujt i rrezikohet jeta.

Kryedemorkrati Lulizm Basha e ka konsideruar firmosjen e daljes nga politika të ish-kryeministrit Sali Berisha protestën e dhunshme që u zhvillua sot. Përpara gazetarëve, pas sulmit e përplasjeve që lanë pas qytetarë të plagosur, Basha tha se pavarësisht dëmeve, lajmi i mirë ishte se Berisha nuk e kishte arritur objektivin e tij, marrjen e selisë së PD-së. Kreu i Partisë Demokratike deklaroi se qëllimi i Berishës sot kishte qenë të linte viktima e të derdhte gjak në selinë blu, vetëm e vetëm për ata marrë PD-në në duart e tij. Sipas Bashës, Partia Demokratike Berishës i duhet si bunker për tu mbrojtur pas shpallja e tij non-grata nga Departamenti Amerikan i Shtetit. Kryedemokrati hodhi akuza të forta dhe mbi Policinë e Shtetit për të cilët tha se nuk kanë ndërhyrë në momentin që ka nisur dhuna në selinë blu. Ai shtoi se efektivët kanë mbërritur në seli një orë e gjysmë me vonesë sepse sipas tij, ky ishte skenari i thurur nga Berisha e kryeministri Edi Rama, të cilët i konsideroi ‘vëllezër siamezë’. Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi ka kërkuar llogari nga policia për shoqërimet e bëra. Deputeti Flamur Noka para mediave tha se demokratët nuk kishin aspak faj për situatën e krijuar sot në PD. Ai tha se ata thjesht kanë hapur dyert e mbyllura. 

Ish-kryeministri Sali Berisha e ka parë si paqësore protestën e sotme në selinë e Partisë Demokratike, edhe pse në bilancin e “post-protestës” përmendi 12 të lënduar dhe më shumë se 40 mbeshtetës të shoqëruar në Komisariate. Në një deklaratë për shtyp, bashkë me të gjithë mbështetësit e tij, Sali Berisha nderoi personat që çanë dyert e blinduara të PD, duke akuzuar kryedemokratin Lulzim Basha se kishte bashkëpunuar me kriminelë për të dhunuar demokratët. Në fjalën e tij, Berisha bëri të ditur se protestat do të jenë të pandalshme deri në marrjen e selisë së PD, ndërsa u shpreh i bindur për një “binom” mes kryeministrit Edi Rama dhe Bashës. 

Kryeministri Edi Rama ka pasur një reagim me ironi, duke u shprehur se jeta është e vështirë, por ka “budallenj” që sipas tij e vështirësojnë edhe më shumë. Po ashtu, kryedemokrati Lulzim Basha ndodhet ende në zyrën e tij, ku edhe ka ftuar mediat për të dëshmuar se çfarë ka ndodhur brenda selisë blu. Në një tjetër postim, Rama i quan viktima politike Bashën e Berishën, ndërsa shton se u kutjon personazhin protagonist të filmit “Joker”.  Gjithashtu reagime ka pasur edhe nga të huajit, më konkretisht prezenca e OSBE-së, ka bërë me dije se e kanë ndjekur nga pranë protestën, duke kërkuar që të tjerat të jenë paqësore. Berisha nga ana e tij, ka paralajmëruar protesta të tjera, duke u shprehur këmbëngulës se ai dhe demokratët e tjerë do të futen në selinë blu.

Por çfarë ndodhi sot brenda oborrit të PD?

Një situatë e paprecedentë me dhunë e të lënduar u regjistrua sot në selinë e PD-së, ku për më shumë se 3 orë pati përplasje nga të dyja palët, mbështetësit e Sali Berishës, e ata të Bashës ishin të mbyllur brenda. Edhe pse tentuan, demokratët që  shqyen dyert e jashtme të selisë, nuk depëtuan deri tek zyra e kryedemokratit Lulzim Basha në katin e dytë. Teksa përplasja intensifikohej Lulzim Basha ka kërkuar ndihmën e policisë, e cila i është përgjigjur menjëherë duke marrë në kontroll situatën, duke nisur edhe shoqërimet e para.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Protesta e dhunshme te PD, Avokati i Popullit: 59 persona në Polici, 8 të mitur

FOTOT/Si u “katandis” selia e PD-së pas protestës

“Pse merrni demokratët”, Bardhi sherr me policët, efektivi: E di ti kush i mori

Bardhi: Pse shoqërohen kryetarët e degëve në polici? Deputetëve ju kontrolluan zyrat

‘Lufta’ Basha-Berisha, Rama: Varu teneqet, 2 kufoma politike që më kujtojnë Joker-in

VD/ “Alamet bisht kazme si bisht flamuri i PD”, Hoxha: M’u kujtua 21 janari

Selia e PD e shkatërruar! Basha fton mediat në zyrën e tij: Iu pres….

‘Do jenë të pandalshme’/ Berisha paralajmëron protesta të tjera: E sotmja, paqësore!

LAJMI I FUNDIT/ Basha: Me këtë shfaqje të shëmtuar, Berisha vulosi fundin e tij

Berisha e akuzoi si person të lidhur me krimin, reagon Shata: Më ka ngatërruar

Përplasja në PD, Abazi: Njësoj si në Zimbabve, vazhdon lufta prej 2 vitesh

Përjashtimi i Berishës? Bejko: Nëse është e nevojshme, pse jo?! Të veprojë drejtësia

“Berisha u katandis sot me 444 vetë”, Bejko: Herën tjetër do e mbështesë fisi i tij

 

Bardhi i nxehur! Flet gjithë këmbë e duar,Elisabeta Imeraj në telefon,shkon e sqaron

Me kokën e çarë, Policia e merr protestuesin në Komisariat,Këlliçi: Është i plagosur

Protesta në PD, Ministria e Shëndetësisë: 4 të lënduar te Trauma, 6 në QSUT

Protesta e Berishës, Çuçi: Keqardhje për ata që baltosin Policinë

Disa janë shtrirë në tokë!Momenti kur deputetët e PD dalin nga selia me sy të skuqur

Me kapuç në kokë, Grida Duma del nga PD-ja, truprojat e presin nga dera e pasme

“Shmangni zonën rreth PD”, Byroja Konsullore e DASH: Mund të ketë incidente shtesë

Salianji: Berisha ka negociuar me kundërshtarë socialistë, jo për demokratët

PROTESTA në PD/ Sandër Lleshaj: Egërsirat nuk zbuten duke u prerë thonjtë

Protesta te PD, Çuçi: Policia tregon profesionalizëm, nuk tolerohet dhuna

 

Dhuna në PD! Ambasada italiane: E papranueshme, në shkelje të Kushtetutës

Berisha në protestë, Armina Mevlani kundër Bashës: Ki pak dinjitet zotëri…

VD-I veshur me këmishë! Bardhi del te porta e PD-së: Të futen brenda gazetarët

Protesta e Berishës,Rama:Jeta është e vështirë, budallenjtë e vështirësojnë më shumë

Selia e PD e shkatërruar! Basha fton mediat në zyrën e tij: Iu pres….

OSBE: Vlerësojmë policinë për ruajtjen e rendit publik

(k.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Kryesore Politike perplasje ne partine demokratike perplasje ne partine demokratike

Sondazh

Poll

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet