Bota

Post-Brexit/ Parlamenti Evropian mbështet marrëveshjen tregtare me Mbretërinë e Bashkuar

Marrëveshja e Tregtisë dhe Bashkëpunimit (TCA) ka funksionuar përkohësisht që nga janari. Eurodeputetët votuan pro me 660 vota pro, 5 ndërsa 32 abstenuan.
Featured image of article: Post-Brexit/ Parlamenti Evropian mbështet marrëveshjen tregtare me Mbretërinë e Bashkuar Boris Johnson dhe Ursula von der Leyen

BRUKSEL– Parlamenti Evropian ka ratifikuar marrëveshjen tregtare pas Brexit BE-MB – një masë kryesore për të siguruar që tregtia pa tarifa dhe pa kuota të vazhdojë.

Marrëveshja e Tregtisë dhe Bashkëpunimit (TCA) ka funksionuar përkohësisht që nga janari. Eurodeputetët votuan pro me 660 vota pro, 5 ndërsa 32 abstenuan.

Kryenegociatori i MB, Lord Frost, tha se votimi “sjell siguri dhe na lejon të përqendrohemi në të ardhmen”. Kryeministri Boris Johnson foli për një “hap të fundit në një udhëtim të gjatë”.

Sipas BBC, marrëveshja tregtare siguroi stabilitet në marrëdhënien tonë të re me BE si partnerë jetikë tregtarë, aleatë të ngushtë dhe të barabartë me sovranin.

Rezultati, i njoftuar të Mërkurën pas një votimi të Martën vonë, u mirëprit gjithashtu nga Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen. Sidoqoftë, koordinatori i parlamentit Brexit, Guy Verhofstadt, reagoi duke e përshkruar marrëveshjen si “një dështim për të dy palët, por më mirë se asgjë”.

Tensionet e Brexit mbeten, duke përfshirë një kërcënim francez të “hakmarrjes” kundër Mbretërisë së Bashkuar mbi kufizimet e reja të peshkimit. Tregtia e Irlandës së Veriut është gjithashtu një çështje me gjemba.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Nën një protokoll të veçantë, Irlanda e Veriut mbetet de facto pjesë e tregut të vetëm të BE-së, kështu që mallrat që mbërrijnë atje nga Britania duhet t’i nënshtrohen kontrolleve të BE-së. Që nga Brexit ka pasur disa përçarje në atë tregti.

Deputeti gjerman David McAllister tha se Brexit “do të jetë gjithmonë një situatë humbje-humbje”, por ai u bëri thirrje kolegëve të tij eurodeputetë të ratifikojnë TCA.

Dy komisione kryesore të Parlamentit Evropian tashmë kanë mbështetur me shumicë dërrmuese TCA. Por një projekt-rezolutë do të ftojë eurodeputetët të deklarojnë daljen e MB nga BE një “gabim historik”.

Von der Leyen tha se TCA “vjen me dhëmbë të vërtetë, me një mekanizëm të detyrueshëm për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve”. Dhe ajo paralajmëroi që BE do t’i përdorë ata dhëmbë nëse është e nevojshme.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment