Bota

Policia qëllon mbi protestuesit në Mianmar, raportohen 4 të vdekur dhe 20 të plagosur

Katër njerëz thuhet se janë vrarë në dhunë, përfshirë tre burra në qytetin jugor të Daëei dhe të paktën 20 të tjerë janë plagosur sipas The Guardian.
Featured image of article: Policia qëllon mbi protestuesit në Mianmar, raportohen 4 të vdekur dhe 20 të plagosur Protestues ne Yangon

MIANMAR– Policia në Mianmar ka qëlluar me gaz lotësjellës, granata trullosëse dhe ka hedhur municion në ajër në një përpjekje për të shuar një tubim të madh anti-grusht shteti, goditjen e tyre më agresive në mbarë vendin që kur ushtria mori pushtetin.

Katër njerëz thuhet se janë vrarë në dhunë, përfshirë tre burra në qytetin jugor të Daëei dhe të paktën 20 të tjerë janë plagosur sipas The Guardian. Një burrë u vra gjithashtu në Yangon, ndërsa disa të tjerë u plagosën. Mjekët të cilët kishin hyrë në grevë në protestë kundër grushtit të shtetit ushtarak u kthyen për të punuar në departamentin e urgjencës në spitalin e përgjithshëm Yangon për të trajtuar të plagosurit.

Nuk është e qartë nëse të plagosurit ishin goditur me plumba të drejtpërdrejtë. Diku tjetër në qendër të qytetit Yangon, një grup prej rreth 10,000 protestuesish, një nga disa marshime në qytet, u larguan me gaz lotsjellës.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Shumë prej atyre që dolën në rrugë kishin maska gazi, kapele dhe syze për mbrojtje, pas një përgjigje gjithnjë e më të dhunshme nga policia të Shtunën, kur lotët dhe plumbat e gomës u përdorën për të shpërndarë turmat. Sipas televizionit shtetëror MRTV, më shumë se 470 njerëz u arrestuan në protestat e së Shtunës.

Ushtria është përballur me kundërshtim të madh publik pasi mori pushtetin nga qeveria e zgjedhur në mënyrë demokratike e Aung San Suu Kyi këtë muaj, duke ndaluar atë dhe politikanë të tjerë nga partia e saj, Lidhja Kombëtare për Demokracinë. Ajo ka akuzuar NLD, e cila fitoi zgjedhjet e vitit të kaluar, për mashtrim të votuesve, një pretendim që nuk është vërtetuar.

(kle.mu./dosja.al)

Shto Koment