Ekonomi

Pokurorja Laptosh takim me kreun e KPL-së: Përzgjedhja cilësore për SPAK, themell i paanëshmerise

Prokurorja kroate Tamar Laptosh ka takuar ditën e sotme kreun e KLP-së, Gent Ibrahimin. Gjatë takimit, Laptosh i ka kërkuar Ibrahimit që përzgjedhja për SPAK të bëhet e paanëshme.
Featured image of article: Pokurorja Laptosh takim me kreun e KPL-së: Përzgjedhja cilësore për SPAK, themell i paanëshmerise Prokurorja Tamar Laptosh gjatë takimit me kreun e KLP-së

TIRANË– Kryetari i Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gent Ibrahimi ka zhvilluar një takim me prokuroren speciale të USKOK, Tamar Laptosh.

Në fjalën e tij, Gent Ibrahimi tha se KLP e vlerëson ekperiencën e prokurores Laptosh dhe se praktika e vendeve të tjera si Kroacia janë pikë referimi për funksionimin e institutioneve të reja të drejtësisë në Shqipëri.

“Ngritja e SPAK sipas standarteve ndërkombëtare është prioriteti i Këshillit të Lartë të Prokurorisë,”- tha Ibrahimi. 

Ndërsa Laptosh tha se: Procesi i përzgjedhjes cilësore së SPAK është themell i paanëshmerise dhe integritetit.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Laptosh ka ardhur në Shqipëri, ku edhe do të qëndrojë 2 vite për të asistuar me eksperiencën e saj prokurorët shqiptarë që do të hetojnë korrupsionin në nivelet më të larta politike. Laptosh është e njohur si prokurorja që çoi në burg ish-kryeministrin e Kroacisë dhe zëvëndësin e tij. (Lexo këtu)

Ndërkohë që dita e sotme ështa afati i fundit për prokurorët që duan të aplikojnë për SPAK. (Lexo këtu)

(k.m./dosja.al)

Shto Koment