Bota

Po shuhet i gjithë pylli, a ka nisur shiu në Amazonë?

Featured image of article: Po shuhet i gjithë pylli, a ka nisur shiu në Amazonë? Zjarri në Amazone

BRAZIL- Pylli i Amazonës prej disa ditësh po shuhet, pasi flakët kanë djegur një sipërfaqe shumë të konsiderueshme të tij. Por mediat e huaja bëjnë me dije se mund të ndodh dhe mrekullia, pasi pritet që të nisë shiu.

Parashikimi i motit

Po mediat e huaja shkruajnë se në disa zona të vogla, janë ndjerë reshjet e para, por ende nuk kanë dhënë efekte.

Amazona mbahet si një nga thesaret më të pasura ekologjike të tokës. Pylli tropikal i Amazonës ka një sipërfaqe shumë t ëmadhe që shtrihet në disa shtete në Amerikën Latine.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

 

Prej ditësh mushkria e botës është përfshirë nga flakët, ku një pjesë e madhe e saj tashmë nuk ekzisotn më. Forca të shumta zjarrëfikesë kanë mareë pjesë në operacione, por nuk kanë mundur që të ndalojnë dot flakët.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment