Bota

‘Po shkojmë në hënë për të qëndruar’, NASA gati për misionin e ri me astronauten e parë në Hënë (VD)

NASA nis misionin e ri në hënë për vitin 2024: Po shkojmë në hënë për të qëndruar.
Featured image of article: ‘Po shkojmë në hënë për të qëndruar’, NASA gati për misionin e ri me astronauten e parë në Hënë (VD)

NASA ka publikuar ditën e martë një video me titullin ‘Po shkojmë’, për të lajmëruar nisjen e një misioni të ri në Hënë.

Misioni i ri do të mbahet në 2024 dhe kërkon një buxhet prej 1.6 miliardë dollarësh në fonde shtesë për të nisur planet e eksplorimit hënor, si robotik ashtu edhe njerëzor.

NASA gjithashtu njoftoi se emri i këtij misioni do të jetë ‘Artemis’, që do të dërgojnë astronautët, duke përfshirë edhe gruan e parë, në hënë në vitin 2024.

Videoja ka për qëllim që të gjithë shikuesit të ndihen kureshtarë për të udhëtuar drejt Hënës. Vizita e fundit ka qenë që nga misioni i fundit Apollo në vitin 1972.

Burimi: CNET

L.K/Dosja.al

Etiketa:

Shto Koment