KRYESORET
Aktualitet

VD-Bashkim Shqipëri-Kosovë, provokon Rama:Do ndodhë, s’di kur! Votoj pro(Kurti qesh)

26 Nëntor 2021, 11:41 Nga DOSJA
VD-Bashkim Shqipëri-Kosovë, provokon Rama:Do ndodhë, s’di

ELBASAN– Kryeministri Edi Rama i ka hedhur “benzinë flakës serbe” duke parashikuar një bashkim të mundshëm mes Kosovës dhe Shqipërisë. I pyetur për mbajtjen e një referendumi të mundshëm, Rama u përgjigj hapur se do të votonte pro, duke shkuar edhe më tej duke parashikuar se një ngjarje e tillë ishte e paevitueshme, por gjithashtu duket se në mendje gjithë kohës kishte reagimin e Serbisë. Ndaj dhe u kërkoi gazetarëve që të përkthenin pjesën, duke përmendur edhe vetë fjalën e shumëpërdorur të serbëve ndaj çdo deklarate që nuk i shkon për shtat; provokacija! Në konferencën e zhvilluar për mediat pas mbledhjes së dy qeverive, një përgjigje dha edhe kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, i cili u shpreh shkurt se një proces i tillë është “intencë kolektive”. Por gjatë gjithë kohësh qesh me homologun e tij shqiptar.


PJESË NGA PRONONCIMI PËR MEDIA:

Pyetja: 80% e Shqiptarëve janë pro-bashkimit Kombëtar, cila do të ishte vota juaj zoti Rama? A mendoni që do të organizohet ndonjëherë ndonjë referendum i tillë?

Rama: Kjo është pyetje apo provokacja? Në rast se më pyesni në hipotezën e një referendumi paqësor do të bëja shkelje të ligjit për fshehtësinë e votës, do votoja hapur pro. A do ndodhi kjo apo jo? Meqë po më provokoni po ju provokoj edhe unë. Kjo do ndodhi por nuk di kur do të ndodhë. Sot por që kjo do të ndodhë një ditë. unë them që një ditë ata që flasin për Shqipërinë e Madhe, fallxhoret nuk gjykohen. Nëse unë do të hidhja fall, unë them që kjo do të ndodhi. Se kur dhe se si nuk e di. Pa fall a do ndodhë? Fallin e futa, se për ata që do të ngrihen pas kësaj se po ngrihen shqiptarët, po digjet bota ee. Për ata e kisha. Më ndihmoni dhe ju që të thoni foli zëri i fallxhorit, jo i kryeministrit të përgjegjshëm. Po meqë më provokoi Klani i Kosovës, ai i Shqipërisë provokoi Albinin. Iu përgjigja me provokim. Nuk pyeten dy fallxhora menjëherë. Ma lër mua filxhanin, unë ta pashë. Nuk kërkohet i njëjti mendim për të njëjtin filxhan. Sot por që kjo do të ndodhë një ditë. unë them që një ditë ata që flasin për Shqipërinë e Madhe, fallxhoret nuk gjykohen. Nëse unë do të hidhja fall, unë them që kjo do të ndodhi. Se kur dhe se si nuk e di. Pa fall a do ndodhë? Fallin e futa, se për ata që do të ngrihen pas kësaj se po ngrihen shqiptarët, po digjet bota ee. Për ata e kisha. *gazetari pyet Kurtin Nuk pyeten dy fallxhora menjëherë. Ma lër mua filxhanin, unë ta pashë. Nuk kërkohet i njëjti mendim për të njëjtin filxhan.

Kurti: Është një intencë kolektive që na zgjedh ne. Nuk vendosemi për procese të tilla historike dhe të përcaktojmë data dhe mënyra.

Disa ditë më parë, Albin Kurti u shpreh në një intervistë se do të ishte dakord një bashkimi të mundshëm, por vetëm nëse do të kishte një referendum paqësor dhe demokratik, duke u përballur me sulme nga Serbia. Por kjo deklaratë shqetësoi presidentin serb Aleksandër Vuçiç, i cili ka bërë me dije se do t’u dërgojë një letër të gjithë drejtuesëve të shteteve se përse askush nuk reagon kundër shqiptarëve.

(k.m/dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

Sondazh

Poll

Aktualitet 26 Nëntor 2021, 12:38

Çështja ndaj Saimir Tahirit, caktohen gjyqtarët

TIRANË-Një ditë më parë dosja ndaj ish-ministrit të Brendshëm Saimir Tahiri dhe ish-zyrtarit të lartë të policisë Jaeld Çela, u regjistrua në Gjykat...

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë

Tifozët

Trafikimi i qenieve njerëzore, Kim: Shqipëria ka ende punë për të bërë, SHBA s'ndalon ndihmën

Trafikimi i qenieve njerëzore, Osmani: Rrjetet kriminale kanë shfrytëzuar mungesën e rendit

Meta thirrje prokurorive: Hetoni trafikimin e qenieve njerëzore, fëmijët në rrezik

Zgjedhja e pasardhësit, Meta: Kuvendi të bëjë punën e tij, Opozita më e mirë janë shqiptarët

"Kush e bëri hapin e parë?"/ Pajtimi me Kim, Meta: S'shoh asnjë problem...

Tifozët terror në Tiranë, nën pushtim kryeqytetin, kros tek Kryeministria

Aksident i trefishtë në Vlorë, makinat bëhen 'copash' në Skelë, shkak shpejtësia

Makina e policisë e dhunuar, gjendet një thikë në vendngjarje

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Tifozët nuk pyesin, përplasen me Policinë e shkatërrojnë çdo gjë që i'u del përpara

Presidenti/ Balla: 4-2-1 s'është negociatë, PD nuk më ka sjellë asnjë emër

Presidenti/ Balla: Raundi i tretë do të mbahet më 30 maj, ora 10:00

Presidenti/ Balla-opozitës: Kemi 6 ditë kohë që të negociojmë, sillni emrat

Presidenti/ Spiropali-opozitës: Pse vini kur e cilësoni si ilegjitim këtë proces?

Presidenti/ Duma-PS: E doni Opozitën sa për farsë. I kthehet Balla: Mos u nxeh!

Presidenti/ Alibeaj: PS do presidentin e saj, jo për popullin

Mediu: S'ka kohë për 8 e 10 kandidatë, Opozita duhet të ketë kandidatin e saj

'21 Janari'/ Tabaku: Duam të dimë kur do arrestohet X ministër. Balla: E di për kë e kam...

Dosja e '21 Janarit'/ Balla: Kam besim se do hetohet nga Prokuroria e Posaçme

Kraja: Ka korrupsion dhe pastrim parash në të gjitha fushat, duhet punë e madhe për t'i luftuar