KRYESORET
Aktualitet

Po goditet auditi/Lika:Ulja e tarifave, sjell uljen e denoncimeve për pastrim parash

13 Janar 2022, 19:06 Nga DOSJA
Po goditet auditi/Lika:Ulja e tarifave, sjell uljen e denoncimeve për

TIRANË- Specialistja e auditit financiar ligjor Meri Lika ka herdhur dritë mbi dëmet që shkaktohen nga vendimi i Komisionit të Konkurrencës për uljen e tarifave të shërbimeve të auditit ligjor financiar. E ftuar në Syri Tv, Lika tha se vendimi për uljen e tarifave të shërbimeve, ndikon direkt në denoncimet e specialistëve për pastrimin e parave, pasi ky është një sektor me të cilin këta profesionistë punojnë.

Lika: Profesioni i i auditit ligjor është një profesion shumë i rëndësishëm pasi me pasqyrën e financave janë të lidhura institucionet tatimore, bakat, investitorët por edhe të shtetit me auditetimet e financave të partive politike që marrin, si dhe me auditimet e shoqërive ku shteti ka pjesëmarrje. Autoriteti i Konkurencës ka marrë një vendim që godet këtë grup profesionistësh. Nga mënyra që ka ardhur kërkesa është një kërkesë e bizneseve për uljen e tarifave të këtij shërbimi. Tarifa e momentit e audititmit ligjor ka një tarifë fikse dhe është 3000 lekë në orë. Nuk dimë një grup profesionistësh të tjerë të ketë 3000 lekë në orë një shërbim, dhe jo si avokat, notereë apo vlerësuesish pasurish, siç do ta bëjë Autoriteti i Konkurrencës, por asnjë zanaçi që rregullon tuba, brava, dyer etj. nuk vjen për 3000 mijë lekë në orë në shtëpitë tona. Jo më një profesion kaq i rëndësishëm për të thënë i vetmi që punon me një kod të lartë ndërkombëtar.

Jemi 240 ekspertë të auditit ligjor. Shteti ka interesin dhe për pastrimin e parave në vend. Ne jemi të lidhur me informacionin që dujet ti japim zyrave për pastrimin e parave. Jemi të detyruar dhe ka një ligj që është profesioni i vetëm që është i përfshirë në mënyrë direkte. Si mund të punojë një audit ligjor financiar për të denoncuar pastrimin e parave kur punon për 1 mijë lekë apo 2 mijë apo 3 mijë lekë në orë. Është një tarifë që në 2010 e pandryshuar. Kjo tarifë ka ngelur fikse. Firmosjen e fundit e ka bërë Ridvan Bode, pra dy ministrat e fundit janë Arben Malaj dhe Ridvan Bode. Kjo do të thotë që ta lësh audituesin të bëjë pazar me klientin. Klienti fillon dhe kërkon më pak duke provuar të gjithë audituesit deri sa ta gjejë atë nivel minimal ku siguria është zero. Cilësia është e ulët se tarifat janë të ulëta. Gjithë auditimi i tregur shqiptar shkon 7 milion euro, ku nga këto 4 milion euro i paguan shteti dhe 3,5 milion euro privati, si bankat, shoqëritë ë sigurimeve etj, pra këtu bëhet e gjithë kjo zallamahi për vetëm 3 milion euro.

(I.A/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë