Politike

Platforma e Metës me 14 pika, ambasada e SHBA-ve: E kemi marrë që në datë 8 prill

Në një deklaratë për mediat, Ambasada Amerikane konfirmoi se e ka marrë platformën me 14 pika të Presidentit të Republikës, Ilir Meta për integrimin, që në datën 8 prill.
Featured image of article: Platforma e Metës me 14 pika, ambasada e SHBA-ve: E kemi marrë që në datë 8 prill Ambasada amerikane

TIRANË– Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Tiranë, është shprehur se e ka marrë platformën me 14 pika të dërguar nga presidenti Ilir Meta.

Në një deklaratë për mediat, Ambasada Amerikane konfirmoi se e ka marrë platformën me 14 pika të Presidentit të Republikës, Ilir Meta për integrimin, që në datën 8 prill.

Kjo deklaratë e Ambasadës së SHBA-ve na lë ende të pasqaruar se për cilën marrëveshje të fshehtë e ka fjalën pas deklaratës se dikush ka ‘futur duar’ në Reformën në Drejtësi.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Më herët Presidenti Ilir Meta në një konferencë me mediat ka bërë publike platformën me 14 pika, që sipas tij është zgjidhja e krizës politike që ka përfshirë vendin. Meta tha se platfomra i është dërguar që në prill, qeverisë, opozitës dhe të gjithë ambasadoreve, por nuk ka marrë asnjë përgjigje. Ky dokument i Metës ka sjell një reagim të fortë të ambasadores Kim, e cila shkruan se po sabotohet Reforma në Drejtësi. Sot Meta u shpreh se loja po bëhet nga aktorët politikë dhe jo nga ai, po ashtu u shpreh i gatshëm për një tryezë gjithëpërfshirëse.

Më herët, kryeministri Edi Rama tha se Presidenti nuk i ka dorëzuar atij asnjë dokument, por shprehet se është gati të ulet në çdo moment e të flasë me të, por dhe me opozitën si brenda dhe jashtë parlamentit e me partnerët e Reformës në Drejtësi.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment