Politike

PLAS në PD?/ Halim Kosova shfryn me ironi ndaj Genc Rulit: Basha e zgjodhi me kujdes, ëshë lodhur shumë për PD… si ka dalë kurrë zëri për vjedhje e korrupsion! Kur e sheh të jep dritë për të ardhmen e vendit (E PLOTË)

Dosja.al sjell të plotë deklaratën e tij për Genc Rulin, të cilit edhe pse nuk iu referua me emër, la të kuptohej qartë se bëhej fjalë për Rulin. Kosova thotë se ka një fjalim më të gjatë për këtë çështje që do të vijë pas muajit dhjetor. 

TIRANË- Ish-ministri i Shëndetësisë, Halim Kosova, ish-kandidat për kryetar i Bashkinë e Tiranës, ka sulmuar indirekt kryetarin e Komisionit të Verifikimit të Kandidaturave në Partinë Demokratike, Genc Ruli. I ftuar tek “Krasta” në Syri Tv, Kosova ka shigjetuar Rulin, një emër që sipas tij është zgjedhur me kujdes nga kryetari i PD, Lulzim Basha, ndërsa indirekt thotë se Ruli është fytyra që nuk është akuzuar kurrë për korrupsion dhe vjedhje.

DEKLARATA E FORTË E HALIM KOSOVËS: 

Mesa di unë Komisioni e ka mbaruar punën. Unë i mbahem asaj dhe e kam të vërtetuar nga jeta, çdo familje, çdo institucion merr fytyrën e atij që i drejton. Dhe këtë e kam parë, ka qenë po ajo administratë, vajta unë s’abuzohej më. Do të thotë, roli kyç i individit është i rëndësishëm, aq sa merr fytyrën. 

Basha më kërkoi të drejtoja Komisionin e Etikës, mu lut. I thashë dakord, në rregull. Por nuk mbaroi puna me emërimin, mu desh një punë e madhe, Ambasada Amerikane më ndihmoi, 5 të rinj më ndihmuan, duhej përshtatur, doli diçka jashtëzakonisht e rëndësishme. Ajo që nuk është përmendur në asnjë mbledhje që as i ka lexuar njeri se janë bërë formale, nuk është zënë në gojë që shoh se ka lënduar njerëz.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Që nëse ky Komisioni thotë që “Adi nuk bën për këtë punë, Adi të ketë mundësi të bëjë ankimimim, “ore pse s’jam”. Po si të bëhet pa të dhëna plotësuese. Kjo është e rëndësishme, mos të brengosen njerëzit. Se kjo pas vitit të ri, do të jetë e dhimbshme për PD. Basha ka një lloj melhemi, që iu thotë, je vajza e Gencit, këtu jemi e rregullojmë këtë punë me strukturat. Këtë iu ka thënë të gjithëve. Por një plagë nuk rregullohet me llaç, vetëm rrezja e diellit i mbyll mikrobet. Unë them se do të ketë një kosto për PD.

Ndërtimi i pyetësorit, kur mu hoq nga dora, thashë ok, rëndësi ka që ti ke bërë një pyetësor. PD ka një formular që po të zbatohet ka një filtrim të mirë të njerëzve. I kam thënë vetes po se përdore ti, le ta përdorë kush të dojë. Të jem i saktë. Me shumë kujdes Basha zgjodhi një njeri që në 30 vite është lodhur për Partinë Demokratike, që nuk i dalë kurrë zëri, për abuzim, vjedhje për një aferë apo korrupsion. Që kur e sheh në fytyrë, të jep një largpamësi, një zemërgjerësi, një dritë për të ardhmen e vendit, të jep entuziazëm dhe këtë nuk e di… Komentin më të gjatë do e jap pas vitit të ri, se ka hapësirë për pas vitit të ri. Le të presim gjelin e Detit kësaj here. 

Ndiqni videon në minutën e 28:00


(F.g/dosja.al)

Shto Koment