Politike

Plas debati për Shqipërinë në Parlamentin francez, kryeministri: Duan të hyjnë në BE, të parët për azil! Absurde

Kjo interpelancë do të jetë edhe treguesi kryesor mbi qendrimin që Franca do të mbajë lidhur me hapjen ose jo të negociatave me Shqipërinë,
Featured image of article: Plas debati për Shqipërinë në Parlamentin francez, kryeministri: Duan të hyjnë në BE, të parët për azil! Absurde Foto ilustruese

PARIS- Ka nisur në parlamentin francez interpelanca  2 orëshe e cila ka në fokus debatin për azilkërkuesit në Francë. Kryeministri i Francës, Edouard Philippe është shprehur teksa vë në dukje rritjen e numrit të personave nga vendi ynë që kanë aplikuar për azil. Një vend kandidat për në BE, që është i dyti për nga azilkërkuesit. Një paradoks,”– mësohet të jetë shprehur Philippe .

Ndërkohë, Le monde, në numrin e sajt të fundit, që i kushtonte një reportazh shqiptarëve që kërkojnë azli, theksonte se vendi ynë reshtohet i dyti pas Afganistanit. Ajo theksonte se 10 % e kërkesave që trajtohen nga Franca vijnë nga Shqipëria dhe Gjerorgjia. Vetëm gjatë vitit 2019 nga vendi ynë janë paraqitur 5609 të tilla.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kjo interpelancë do të jetë edhe treguesi kryesor mbi qendrimin që Franca do të mbajë lidhur me hapjen ose jo të negociatave të BE me Shqipërinë,

(F.M;F.G/Dosja.al)

Shto Koment