Bota

Plani i Boris Johnson për kontrollin e kufirit irlandez, kërcënon bisedimet e Brexit-it

Ky plan i ri i sugjeruar nga Johnson, zbulon se Irlanda Veriore do të vazhdojë të funksionojë me ligjet e BE-së, por mbetet sërish pjesë  e Anglisë.
Featured image of article: Plani i Boris Johnson për kontrollin e kufirit irlandez, kërcënon bisedimet e Brexit-it Boris Johnson

BRITANI E MADHE- Kryeministri  britanik, Boris Johnson  ka zbuluar planet e tij  për kufirin Irlandez dhe çështjen e Brexit-it.

Ky plan i ri i sugjeruar nga Johnson, zbulon se rajoni verior i Irlands  do të  vazhdojë të funksionojë me  ligjet e BE, por mbetet sërish pjesë  e Anglisë.

Megjithatë shpresat e Boris Johnson për të hyrë në bisedime intensive për Brexit javën e ardhshme mund të prishen pasi mbështetja e tij për një kufi doganor në ishullin e Irlandës u kritikua në Berlin.

Me pak më shumë se dy javë para samitittë liderëve të BE-së, në të cilin Johnson shpreson të nënshkruajë një marrëveshje, Doëning Street po kërkon të hyjë në bisedime të fshehta për të shkatërruar detajet e një marrëveshje.

Paraardhësja e Boris Johnson, Theresa May, siguroi një element doganor të të gjithë Mbretërisë së Bashkuar në prapaskenë pas një periudhe të tillë bisedimesh në vitin 2018, gjatë së cilës negociatorët e komisionit Evropian morën rreziqe mbi unitetin e BE27 në mënyrë që të gjenin një marrëveshje që mund të vihej në parlament.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Ne do të bëjmë një ofertë të shkëlqyeshme, do ta prezantojmë shumë shpejt, por ka vështirësi në lidhje me Irlandën Veriore, sepse një nga gjërat themelore të të qenit një vend është të keni një perimetër të vetëm doganor dhe një bashkim të vetëm doganor” -tha Johnson ditën e sotme.

Kujtojmë që kryrministri britanik, këmbëngulur që Britania do të  largohet pa marrëveshje më 31 tetor nëse një marrëveshje e mundshme nuk duket në horizont, teksa paralajmëron se BE-ja do të bënte gabim nëse do mbaj Anglinë të detyruar për një marrëveshje.

Burimi: Theguardian 

A.C/Dosja.al

Shto Koment