Sociale

“Plakja” e Gjirokastrës, qyteti boshatiset nga të rinjtë me ritme të shpejta (VD)

“Shkaku kryesor mbetet emigracioni brenda dhe jashtë vendit. Një tjetër shkak është edhe numri i ulët i lindjeve. Çfarë do ta ndalonte “hemoragjinë” e Gjirokastrës?”, shkruan media gjermane.
Featured image of article: “Plakja” e Gjirokastrës, qyteti boshatiset nga të rinjtë me ritme të shpejta (VD) Gjirokastra

GJIROKASTËR- Qyteti i Gjirokastrës po plaket. Shumica e të rinjve janë larguar, ndërsa në të jetojnë vetëm moshat e mesme dhe pleqtë.

Ky është një ndër problemet kryesore, i cili ka sjellë dhe varfërinë. DW ka realizuar një reportazh për këtë problem dhe e quan një problem shumë serioz.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

“Shkaku kryesor mbetet emigracioni brenda dhe jashtë vendit. Një tjetër shkak është edhe numri i ulët i lindjeve. Çfarë do ta ndalonte “hemoragjinë” e Gjirokastrës?”, shkruan media gjermane.

(A.B. Dosja.al)

Shto Koment