Politike

“Plagosi me thikë qytetarin”, Erion Isai merr në mbrojtje kreun e FRESSH: Pandi do ndjekë një gjyq për shpifje

Një reagim në Facebook, Isai ka marrë në mbrotje kryetarin e FRESSH dhe shkruan se lajmi që Cunge ka goditur me thikë një qytetar se shante atë, është shpifje dhe paralajmëron gjyq për këtë gjë.
Featured image of article: “Plagosi me thikë qytetarin”, Erion Isai merr në mbrojtje kreun e FRESSH: Pandi do ndjekë një gjyq për shpifje Erion Isai dhe Pandi Cunge

ERSEKË- Pas publikimit të lajmit nga Dosja.al, ku Kryetari i FRESSH në Ersekë, është emëruar ditën e djeshme Administrator i Njësisë Administrative Qendër, nga kryebashkiaku i Kolonjës, Erion Isai, ka ardhur një reagiom dhe nga ky i fundit.

Një reagim në Facebook, Isai ka marrë në mbrotje kryetarin e FRESSH dhe shkruan se lajmi që Cunge ka goditur me thikë një qytetar se shante atë, është shpifje dhe paralajmëron gjyq për këtë gjë.

Kreu i Bashkisë së Kolonjës shkruan se nuk ka ndodhur asnjë plagosje, përveç asaj virtuale, që sipas tij është hedhur baltë mbi figurën e Cunfes dhe ky i fundit duhet dhe do të nisë një padi për shpifje.

REAGIM I PLOTË

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

As thikë, as plagosje, as për arsye banale, as për politikë, aq më pak për mua… apo më banale akoma, për fb, insta, snap… etj etj. E vetmja plagosje e ndodhur në fakt, është ajo virtuale, që nga gojët e shqyera të politikës përhapet nëpër gazeta dhe portale pa asnjë kujdes për të vërtetën që mund të gjendet lehtësisht në raportet e policisë. Pandi Cunge, duhet dhe do të ndjekë me gjyq për shpifje, gjithë këtë “thertore” virtuale. Ndërsa s’duhet të ulë vrullin e punës në hapësirën e provës, që detyra kërkon!

Por si qëndron e gjithë ngjarja?

Pandi Cunge pak kohë më parë ka kërcënuar dhe ka plagosur me thikë një qytetar në Kolonjë, pasi ky i fundit kishte ofenduar në rrjetet sociale Erion Isain. Pas kësaj ngjarje nuk kishte asnjë reagim nga Policia, por vetëm ky incidenti u bë publik nga Sali Berisha në Facebook, nisën dhe hetimet për të riun e FRESSH. Dhe pse ka pamje që tregojnë plagosjen, për Cungen ka vetëm një hetim, por jo arrestim. Erion Isai ka marrë në mbrotje kryetarin e FRESSH, duke thënë se ngjarja nuk ka ekszituar dhe më pas e ka bërë pjesë të stafit të tij. Tashmë Cunge është dhe pjesë e adminsitratës së Bashkisë Kolonjë dhe pse ndaj tij ka një procedim dhe hetim.

(A.B. Dosja.al) 

Shto Koment