Aktualitet

PIKËNISJA/ Armët e përdorura nga krimet në Shqipëri janë prodhim turk, futeshin ilegalisht brenda vendit dhe shiteshin nga 1000-2500 euro

Më anë të shtetasve turq apo shqiptarë, armët, kryesisht pistoleta futeshin në Shqipëri në mënyrë ilegale dhe shiteshin në treg të zi. Çmimet e armëve varionin nga 1000-2500 euro. Gjurmimi i armëve u bë duke ndjekur disa porosi të bëra në Darkëeb.
Featured image of article: PIKËNISJA/ Armët e përdorura nga krimet në Shqipëri janë prodhim turk, futeshin ilegalisht brenda vendit dhe shiteshin nga 1000-2500 euro Foto ilustruese

TIRANËDosja.al ka zbardhur detaje të reja në lidhje me operacionin ‘Bosfori’, në kuadër të së cilit u sekuestruan 1 776 armë zjarri. Mësohet se në këtë operacion ka marrë pjesë edhe Policia e Shtetit, pasi shumë prej armëve të përdorura në krime në Shqipëri, kanë prodhim turk.

Më anë të shtetasve turq apo shqiptarë, armët, kryesisht pistoleta futeshin në Shqipëri në mënyrë ilegale dhe shiteshin në treg të zi. Çmimet e armëve varionin nga 1000-2500 euro. Gjurmimi i armëve u bë duke ndjekur disa porosi të bëra në Darkëeb.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Në kuadër të këtij operacioni janë vënë në pranga 11 persona, mes tyre dy shqiptarë. Operacioni u kryesua nga Policia Rumune.

(f.m/dosja.al)

Shto Koment