Bota

Pfizer parashikon 26 miliardë dollarë fitime nga shitjet vjetore të vaksinës Covid-19

Kompania kishte pritur që vaksina të sillte 15 miliardë dollar gjatë vitit 2021, dhe rritja prej 73% e të ardhurave të pritura në 26 miliardë dollarë ka ende gjasa të jetë një nënvlerësim pasi numëron vetëm porositë e marra nga mesi i prillit dhe Pfizer pritet për të nënshkruar më shumë kontrata të furnizimit me miliarda dollarë.
Featured image of article: Pfizer parashikon 26 miliardë dollarë fitime nga shitjet vjetore të vaksinës Covid-19 Foto Ilustruese

SHBA– Prodhuesi i barnave amerikane Pfizer ka shkatërruar parashikimet e saj të shitjeve dhe tani pret të sjellë 26 miliardë dollarë të ardhura nga vaksina e saj Covid-19 këtë vit, me produktin e saj të largët që përbën më shumë se një të tretën e të ardhurave vjetore të kompanisë.

Kompania kishte pritur që vaksina të sillte 15 miliardë dollar gjatë vitit 2021, dhe rritja prej 73% e të ardhurave të pritura në 26 miliardë dollarë ka ende gjasa të jetë një nënvlerësim pasi numëron vetëm porositë e marra nga mesi i prillit dhe Pfizer pritet për të nënshkruar më shumë kontrata të furnizimit me miliarda dollarë.

Sipas Guardian, vaksina e quajtur Comirnaty ose BNT162b2, u zhvillua me BioNTech të Gjermanisë dhe kushton 39 dollarë për dy doza të kërkuara në SHBA dhe rreth 30 dollarë në BE. Kompania tha se marrjet nga qëllimi kishin gjeneruar tashmë shitje prej 3.5 miliardë dollarësh në tre muajt e parë të këtij viti dhe se shitjet më të mira se sa pritej do të gjeneronin fitime më të larta.

Vlerësimi i ri i shitjeve bazohet në kontratat e nënshkruara deri më tani për shpërndarjen e 1.6 miliardë dozave globale këtë vit. Firma tashmë po furnizon SHBA, MB, BE, Japonia dhe Izraeli, ndër vendet e tjera dhe thuhet se është afër nënshkrimit të një kontrate me Brazilin për 100 milion doza. Ajo ka arritur gjithashtu marrëveshje me Kanadanë dhe Izraelin për të furnizuar goditjen përtej këtij viti.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Kohët e fundit BE e rriti porosinë e saj në 600 milion doza për 27 vendet anëtare dhe pret që ta rrisë këtë më tej. Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von del Leyen, tha javën e kaluar se blloku ishte afër nënshkrimit të marrëveshjes më të madhe të vetme për një vaksinë Covid deri më tani globalisht, duke blerë deri në 1.8 miliardë doza deri në vitin 2023 – të mjaftueshme për të inokuluar 450 milion popullsinë e BE-së për dy vjet.

Rritja e të ardhurave nga vaksina Covid u kompensua pjesërisht nga shpenzimet më të mëdha për kërkimin dhe zhvillimin. Kjo u rrit me 20% në tremujorin nga viti në vit, kryesisht për shkak të kostos së zhvillimit të vaksinës dhe trajtimeve për Covid-19. Pfizer ndan kostot dhe marzhet e fitimit për vaksinën në mënyrë të barabartë me BioNTech.

(d.a/dosja.al)

Shto Koment