Politike

Pezullohet Valdrin Pjetri, çfarë pritet të ndodhë me bashkinë Shkodër pas 20 gushtit (LIGJI)

 • Pezullohet betimi i Valdrin Pjetrit për bashkinë Shkodër (ARSYEJA)
 • Pas pezullimit të betimit të Valdrin Pjetrit ligji parashikon se në krye të bashkisë Shkodër do qëndrojë Voltana Ademi deri në betimin e një kryebashkiaku të ri.
  Featured image of article: Pezullohet Valdrin Pjetri, çfarë pritet të ndodhë me bashkinë Shkodër pas 20 gushtit (LIGJI)

  Shkodër- Sot nga Partia Socialiste është vendosur që të shtyhet konstituimi i Këshillit Bashkiak të Shkodrës. Ky vendim është marrë pasi pritet përgjigjja e Prokurorisë për Valdrin Pjetrin, kryetarin e zgjedhur më 30 qershor.

  Por çfarë pritet të ndodhë me drejtimin e Bashkisë Shkodër?

  Ligji parashikon se kryetarja aktuale e Bashkisë Shkodër Voltana Ademi  pas vendimit të sotëm të PS-së do të vijojë normalisht punën derisa të bëhet betimi i kryebashkiakut të ri.

  Ligji parashikon: “Neni 60, pika 4 e ligjit nr. 139/2015 “Për vetëqeverisjen vendore”, ku parashikon se “4. Ushtrimi i mandatit të kryetarit të bashkisë fillon në çastin kur bën betimin dhe përfundon kur bën betimin kryetari pasardhës”. nenin 53, pika 1 të ligjit nr. 139/2015 “Për vetëqeverisjen vendore”, parashikohet se; “Këshilli Bashkiak ushtron funksionet e tij nga data e konstituimit, sipas nenit 48, të këtij ligji, deri në krijimin e këshillit të ri pasardhës.”

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Një ditë më parë  Partia Demokratike publikoi dokumentet ku sipas tyre vërtetohet se kryebashkiaku i Shkodrës ka qenë dënuar me 18 muaj burg në Itali për drogë. Gjithashtu PD-ja ka paralajmëruar një protestë që pritet të zhvillohet sot në Shkodër, kundër Pjetrit. Vetë Pjetri u shpreh se po pret vendimin e përfundimit të procesit të verifikimit të figurës nga ana e autoriteteve zyrtare shqiptare dhe italiane.

  Në lidhje me këtë lajm ka pasur reagime nga Partia Socialiste dhe nga vetë kryetari i saj, Edi Rama ka pezulluar Pjetrin nga strukturat e PS-së deri në verifikimin e rastit nga Prokuroria.

  J.V/Dosja.al 

  Shto Koment