Aktualitet

“Turp…100 herë turp të të vijë”/ Petrit Malaj tregon incidentin në urbanin e Tiranës: Po më binte qielli mbi kokë, ju luta shoferit të hapte derën

Malaj ka treguar se fatorinoja tallej me një të huaj, që mund të ishte isirian ose irakian.
Featured image of article: “Turp…100 herë turp të të vijë”/ Petrit Malaj tregon incidentin në urbanin e Tiranës: Po më binte qielli mbi kokë, ju luta shoferit të hapte derën Petrit Malaj

Tiranë- Dekani i fakultetit të artit skenik, aktori Petrit Malaj nëpërmjet një postimi në Facebook ka treguar një ngjarje aspak të këndshme që i ka ndodhur në një nga autobusët e Tiranës. Ai ka treguar se një fatorino, tallej me një të huaj që mund të ishte irakian ose sirian, i cili ishte shumë i lodhur. Malaj shprehet se i ka ardhur turp nga sjellja e 35-vjeçarit, madje ka reaguar ndaj këtij të fundit.

“Ju afrova e me zë të lartë i thashë: Turp…100 herë turp të të vijë!! Si mundet ti të fyesh një njeri në këtë mënyrë! Mua më vjen turp nga ty, e jo nga ai që udhëton me ne! Më vjen turp që udhëtoj në një autobus me ty! Ti nuk mund të sillesh kështu!…. Dhe ju luta shoferit të më hapte derën e të zbrisja…. Kisha nevojë për ajër….”, është shprehur ai. 

Reagimi i plotë:

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Mendova se ditën e sotme e mbylla mire me atë çka shijova pasi pashë në kinema Millenium dokumentarin e Ervin Lera ” Emancipimi i turmave”, por nuk qe e thënë!
Mora rrugen e kthimit për në shtëpi me autobus. Kam ditë që makinën e përdor shumë pak si pasojë e trafikut dhe problemit të madh të parkimit. Në autobuz kishte shumë njerëz, ishte ora rreth 20.30 dhe mbrëmja me të ftohtin që ka filluar i mbledh njerëzit në shtëpi pranë familjeve të tyre. U vendosa në këmbë diku nga pjesa e parë e autobusit. Sapo u nis degjoj një zë që fliste pa pushim, e me thënë të drejtën shumë fjalë të tij nuk po i kuptoja dot. Pasi dëgjova dhe disa te qeshura të cilat aprovonin ato çka thoshte personi që fliste u bëra kureshtar e u koncentrova më shumë duke u kthyer dhe fizikisht për të parë se çfarë po ndodhte…. Ishte fatorino i autobuzit një djalosh rreth të 35-tave i cili nuk pushonte së foluri përseri në atë zhargonin e tij. Aty pas nga mesi i autobusit ishte nje i ri i huaj, i lodhur, i ngarkuar me disa çanta dhe dukej që ishte ezmer e ndoshta ishte sirian, irakian apo nga ndonjë vend tjetër. Por ishte njeri….Fatorino e ofendonte me fjalë nga më të ndryshmet…ecte e fliste pafund dhe disa persona të tjerë qeshnin me të!! E turpshme…. po më binte qielli mbi kokë!! Po si mundet?! Si ?! E përbuz tjetrin nga rraca, nga kombësia, nga varfëria e hallet që i dukeshin në sy…Turp…
Dëgjova një zë gruaje që i tha mjaft more djalë , por ata që qeshnin dhe solidarizoheshin me të ishin më shumë e zëri i saj u mbyt…
Atëhere nuk durova dot. Ju afrova e me zë të lartë i thashë:
Turp…100 herë turp të të vijë!! Si mundet ti të fyesh një njeri në këtë mënyrë! Mua më vjen turp nga ty, e jo nga ai që udhëton me ne! Më vjen turp që udhëtoj në një autobus me ty! Ti nuk mund të sillesh kështu!…. Dhe ju luta shoferit të më hapte derën e të zbrisja…. Kisha nevojë për ajër…..

J.V/Dosja.al

Shto Koment