BotaKuriozitete

Krimbi në formë penisi shfaqet në Kaliforni, pushuesit habiten, ja përse përdoret ‘peshku’ i rrallë (FOTO)

Krijesat, të cilat njihen si krimbat e inkuizitorit të dhjamit e të yndyrës, u quajtën "peshk penisi" për shkak të karakteristikave të tyre dhe ngjyrosjes së veçantë.

KALIFORNI- Një krijesë e çuditshme ka mahnitur Kaliforninë Veriore. Një stuhi në Beach Drakes,në Veri të San Francisco, zbuloi një masë peshqish në formë penisi. Krijesat, të cilat njihen si krimbat e inkuizitorit të dhjamit e të yndyrës, u quajtën “peshk penisi” për shkak të karakteristikave të tyre dhe ngjyrosjes së veçantë.

‘Krimbat e dhjamit’ zakonisht zhurmojnë nën rërë larg nën këmbët e plazhit por stuhitë e fundit sollën disa valë shkatërruar shtresat, duke i lënë të ekspozuar.

Kjo specie e veçantë është gjetur vetëm në Kaliforninë Veriore, megjithëse disa të dhëna kanë treguar se kjo krijesë ndodhet dhe në Kinë, dhe përdoret si karrem peshkimi.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Burimi: ABC.net 

(M.P/ Dosja.al)

Shto Koment