SocialeVirale

Peru/ Ndalohet anija me 12,3 milionë kuaj deti të kapur ilegalisht

Rreth 6 milionë prej tyre, pritej të tregtoheshin në marketet aziatike.
Featured image of article: Peru/ Ndalohet anija me 12,3 milionë kuaj deti të kapur ilegalisht

PERU- Autoritetet e Peru-së kanë ndaluar një anije e cila kishte kapur në mënyrë ilegale rreth 12,3 milionë kuaj deti.

Rreth 6 milionë prej tyre, pritej të tregtoheshin në marketet aziatike.

Anija e quajtur “Adonay” kishte në bordin e saj 55 kuti, të cilat ishin të mbushura me krijesa të vogla të ngordhura detare.

4 personat e gjetur në anije, mes të cilëve ishte dhe nje venezuelas, janë arrestuar dhe mund të dënohen deri në 5 vite heqje lirie.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Nga 55 lloje të kuajve të detit që egzistojnë, rreth 11 prej tyre janë në listën e kafshëve që rrezikojnë të zhduken, dhe kjo ka ndodhur për efekt të kapjes se paligjshme të tyre, për tu shitur më pas në markete të ndryshme në botë.

Burimi: ThemindUnleashed

E.C/Dosja.al

Shto Koment