LIVE UPDATES
Editorial

Përtej besnikërisë për Lulzim Bashën

14 Maj 2021, 12:23 Nga DOSJA
Përtej besnikërisë për Lulzim Bashën

Ditët e para pas zgjedhjeve të përgjithshme, janë specifikisht të rënda për humbësin e tyre. Edhe kur humbëse është Partia që ka qeverisur- ka shumë dramë, lëre pastaj kur humbet partia opozitare që ka ushqyer prej vitesh të tëra shpresat e militantëve të vet për “agun e ditës së re” kur shteti do jetë më në fund në duart e tyre dhe premtimet opozitare do të mund të bëheshin realitet!

Zgjimi nga ëndërra është shokues! Me mijëra interesa kapilare, si fije nervore, ndërthuren në atë kupolë vendimmarrëse, që ishte aq afër ditën përpara zgjedhjeve dhe shkoi aq larg ditën pas tyre.

Kur proces – verbalet e rezultateve elektorale vijnë të kundërfirmosura nga anëtarët e ushtrisë tënde zgjedhore, një pështjellim të krijohet në stomak. E kupton në moment që të ka mbetur vetëm një aleat hamletian, i padinjitetshëm, mjegullues, për të shtyrë në kohë dufin kundërshtues.

Aleati i vetëm është retorika kundërshtuese: “Fjalë, imzot, fjalë.”

Ke vetëm një alternativë të dinjitetshme: “Dorëheqje e parevokueshme, përfundimtare e Kryetarit dhe pasuesve të tij”! Dorëheqja, kjo shpikje kaq dinjitoze e demokracisë është melhem për plagët e shumta, është çlirim për të gjitha vuajtjet e pafundme të kohëve të vështira, fjalët e tharta të kundërshtarëve brenda apo jashtë familjes opozitare, është një dritare e re shprese për të zhgënjyerit.

Unë e kuptoj që thirrjet e Antiopozitarëve për fokusimin te Lulzim Basha kanë tjetërkund qëllimin; lehtësimin e zhurmës opozitare ndaj blerjes së organizuar, mafioze të votave nga Pushteti. Mirëpo këtë radhë, pavarësisht nga qëllimi i tyre i vërtetë, Antiopozitarët kanë të drejtë: Kapiteni i anijes Opozitare duhet të ndërrohet!

Le të themi që Kryetari i ri i PD-së do të duhej të zgjidhet brenda një viti nga dita e sotme. Kurrsesi nuk duhet që lideri i ri të zgjidhet në një periudhë kohore 30 ditore. Ky do ishte një riemërim. Kjo periudhë një vjeçare të shërbente për një hapje totale ndaj shoqërisë, të ftoheshin personalitete publike jashtë PD-së së sotme në konkurim.

Ky duhej të ishte misioni i fundit i Lulzim Bashës.

Statuti i PD-së të ndryshohej nga komisioni interim i udhëhequr nga Kryetari aktual. Kjo do ta zhveshte atë nga interesat personale të Kryetarit të ardhshëm. Në statut të parashikohej shkarkimi automatikisht i Kryetarit të partisë në çdo rast kur partia humbet zgjedhjet e përgjithshme, mandatet e kufizuara në krye të Partisë ose Qeverisë, kompetencat e kufizuara në hartimet e listave të Kryetarit të Partisë dhe plot ide të tjera demokratike që asnjëherë nuk mungojnë kur në Komisione mungon hija e rëndë e Kryetarit.

Demokratizimi i asaj partie që themeloi pluralizmin duhet ta mundë heremetizmin e interesave të Kryetarit të radhës, të rithemelojë konceptin e Partisë si organizatë bashkëaksionare jo si hierarki pedante e një kohe të vjetër.

Lulzim Basha mundet të bëjë një punë të jashtëzakonshme në këtë drejtim. Do të ishte një kontribut i paçmueshëm i tij nëse krijon një mundësi të barabartë konkurimi për të gjithë të interesuarit; një lehtësim nga barra e rëndë e humbjeve të së shkuarës dhe një vulë në testamentin e së ardhmes së asaj Partie. Kjo që po them shkon përtej besnikërisë ndaj Lulzim Bashës. Është rikthim i shpresës për ndryshim.

Rama është propozuar për president nga disa deputetë socialiste, mendoni se:

View Results

editorial editorial doreheqja e lulzim bashes ermal mulosmani doreheqja e lulzim bashes ermal mulosmani

Sondazh

Poll

Editorial 11 Maj 2021, 08:40

E dinit? … Po zhdukemi!

Nga Meri LikaSot mëngjesi më nisi i trishtuar. Duke lundruar në internet, më doli përpara një libër i vitit 2002 me titull “IQ and the Wealth of Nations” (IQ dh...

Editorial 10 Maj 2021, 08:19

Guri shqiptar i Sizifit

Nga Meri Lika26 prilli 2021 ishte fundi i linjës në procesin e gjatë dhe shumë të vështirë në të cilën po bënte sikur po ecte demokratizimi i vendit. Fuqia pol...

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal

Do jetë i pranishëm në protestën për vdekjen e 7-vjeçares? Meta: Varet nga axhenda ime

'Shteti ka rënë'/ Meta: Koha e mjekimit për Ramën po vjen, jemi në gjendje emergjence

Tragjedia në Himarë 'harrohet' nga drejtuesit e skafeve, në Sarandë qarkullojnë shumë pranë fëmijëve

Vrau të miturën në breg të detit, Policia Kufitare heq skafin nga vendngjarja

Ç'duhet të ndodhë që të vihet mësim? Disa orë pas tragjedisë, skafet lëvizin lirshëm në Himarë

"O Tani, jam unë, nuk doja"/ Momenti pas vrasjes së fëmijës, Tase mbi gomone, i kërkojnë llogari

'Plumbin do hash'/ MOMENTI kur ish-komisari i Himarës shikon fëmijën e vdekur, njerëzit: Vriteni!

Fëmija përplaset nga skafi në Himarë, i mituri merret nga ambulanca, policia rrethon zonën

Ndërtuan pa leje një mol dhe hodhën inerte në det, arrestohen 3 persona në Vlorë

Vrau partneren në Elbasan, Mici në gjyq: Nuk e mbaj mend ditëlindjen, s’kam lekë për avokat

Gara për projektin Milot-Fier, Rama: Akuzat se kompania ishte paracaktuar një vrimë në ujë

Rama: Do transformojë ekonominë dhe turizmin, afron ndjeshëm jugun me veriun e vendit