Aktualitet

“S’ke shitur shpirtin, por dhe brêkët”/ Andi Bushati përplaset me Alfred Pezën për paketën anti-shpifje: Më vjen tùrp që të kam koleg

Paketa anti-shpifje ka shkaktuar debate të forta në Open në Top Channel mes të ftuarve. Debati i parë u zhvillua mes Andi Bushatit dhe Alfred Pezës.
Featured image of article: “S’ke shitur shpirtin, por dhe brêkët”/ Andi Bushati përplaset me Alfred Pezën për paketën anti-shpifje: Më vjen tùrp që të kam koleg Andi Bushati

TIRANË- Debate në “Open”, lidhur me paketën antishpifje. Analisti Andi Bushati është përpalsur me Alfred Pezë, ku e akuzoi këtë të fundit se po mbron ligjin për paketën anti shpifje.

Pjesë nga debati: 

Alfred Peza: Për sa i përket se Edi Rama do të kapë mediat, ky është spekullimi më i madh në botë.

Andi Bushati: Dhe ju që vidhni jeni ëngjëj? Po ik ore…

Bushati: Ti ke një gjë që akoma skuqesh, kjo tregon që ke akoma ndjenja pozitive

Peza: Dhe ti ke një gjë që hollon zërin dhe tregon që ke zë koke…

Bushati: Po të mbrosh këtë, jo shpirtin por ke shit edhe brekët. Një m*t beson te kjo

Bushati: Mua më vjen turp që të kam patur koleg

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Peza: Dhe mua më vjen turp që të kam patur koleg ty

Bushati: Po prangaj ke dalë me 1 milion euro nga kjo histori

Peza: Edhe ti ke dalë nga, nga …Blloku

 

Qeveria socialiste është investuar prej 2 vitesh në krijimin e një pakete të quajtur “Paketa Anti-shpifje”e cila do të kalojë në Kuvend në 19 dhjetor. Kjo paketë, e cila synon të vendosë rregulla në mediet online, është pritur negativisht nga gazetarët dhe organizatat që mbrojnë fjalën e lirë. Me këtë ligj, Shqipëria kthehet në vendin e vetëm në Evropë që gazetarët dhe mediat gjobiten me vendime administrative. Por përveç gjobave media online do të përballet dhe me mbyllje, ku parashikohet një gjë e tillë kur publikohet 5 “fake news”, bllokohet për një vit.

(a.m./dosja.al)

Shto Koment