Sport

Përmes pikturave unike dhe propagandës, Koreja e Veriut shfaqet si triufuesja e vetme në botën e sportit

Një seri e veprave artistike, "të egra" të Koresë së Veriut që përshkruajnë shtetin si i vetmi që arrin që fitojë gjithçka kur bëhet fjala për trofetë në sport .
Featured image of article: Përmes pikturave unike dhe propagandës, Koreja e Veriut shfaqet si triufuesja e vetme në botën e sportit

KORE E VERIUT-“The Sun” i  ka kushtuar një artikull propagandës që bëhet nga Koreja e Veriut nën diktaturë për sportin dhe Lojërat Olimpike.

Dhjetëra foto dhe postera tregojnë se  përmes diktaturës fitohet gjithçka, nga Kupa Botërore, deri tek medaljet e arit në lojërat Olimpike.

Një seri e veprave artistike, “të egra” të Koresë së Veriut që përshkruajnë shtetin si i vetmi që arrin që fitojë gjithçka kur bëhet fjala për trofetë në sport .

Propaganda , e cila daton nga vitet 2000 , jep një pasqyrë të madhe sesi regjimi i manipulon njerëzit në këtë shtet.

Ndërsa udhëheqësi Kim Jong vazhdon kryqëzatën e tij kundër Shteteve të Bashkuara dhe aleatëve të saj, kundrejt arritjeve të sajuara në sport  falë diktaturës.

Performanca futbollistëve pas fitoreve me të vërtetë është e pabesueshme e çerekfinales në debutimin e tyre, e cila përfshinte një fitore ndaj Italisë.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

E vetmja herë që u kualifikuan ishte në vitin 2010, kur ata shënuan një humbje të besueshme 2-1 kundër Brazilit, përpara se të goditeshin me rezultatin e thellë 7-0 nga Portugalia për t’i rrëzuar pa pikë.

Një nga pikturat e Koresë së Veriut shfaqet një atlete me flamurin e vendit , bluza e saj interesante ka logon e një kompanie të Koresë së Jugut me qendër në Busan.

Në imazhet e tjera shihet një boksier që zbukurohet në ring para një turme të madhe tifozësh.

Burimi: TheSun 

A.C/Dosja.al

Shto Koment