LIVE UPDATES
Aktualitet

PËRMBYTJET/Fieri dhe Vlora ‘nën’ ujë, përroi në Gjirokastër bllokon rrugët (SITUATA)

11 Dhjetor 2021, 09:59 Nga DOSJA
PËRMBYTJET/Fieri dhe Vlora ‘nën’ ujë, përroi

TIRANË- Reshjet intensive kanë krijuar përmbytje në disa zona të vendit. Përmbytje ka pasur gjatë ditës së sotme në Këlcyrë, Fier, Vlorë dhe Gjirokastër. Fryrja e lumenjve Vjosa dhe Drinos si edhe përrenjtë që derdhen në to kanë shkaktuar përmbytje në Gjirokastër.

Ministria e Mbrojtjes bën të ditur se situata paraqitet e qendrueshme dhe nën kontroll në të gjithë territorin e vendit, ndërsa deklaroi se deri më tani, nuk ka asnjë rrezik për jetën e qytetarëve apo për përmbytjen e banesave.

Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, deklaroi se deri më tani forcat e ushtrisë janë të mobilizuara në terren dhe po monitorojnë nga afër çdo ndikim të reshjeve në vend. Sipas raportimit të tyre në zonën e Vlorës dhe të Fierit, ka rritje të nivelit të lumit Vjosa.

Këlcyrë, banorët janë zgjuar të përmbytur, pasi uji iu është futur brenda banesave, duke krijuar dhe vështirësi për shkak të vërshimit të ujërave dhe bllokimit të tubacioneve të largimit të ujërave.

Fier ka pasur përmbytje në zonën e Portezit, duke krijuar vështirësi në qarkullimin e qytetarëve dhe të mjeteve.

Gjirokastër, janë vërejtur problem në përroin e Çullos, i cili ka përmbytur biznese dhe shtëpi në lagjen Granicë të qytetit, kurse rruga është bllokuar për shkak të rënies së dherave. Fshatrat përreth grykëderdhjes së Vjosës në Novoselë të Vlorës janë të rrezikuar nga përmbytjet pasi reshjet vijojë dhe pritet që niveli i ujit të ngrihet edhe më tepër.

Në qarkun e Vlorës ka pasur rrezik për përmbytje të disa banesave. Kryebashkiaku Dritan Leli mblodhi shtabin e emergjencës për të vlerësuar situatën, ndërsa i bëri thirrje banorëve që të jenë të përgatitur për çdo situatë të mundshme që mund të shkaktohet si pasojë e përmbytjeve.

Pylli i Sodës në Vlorë u mbush ditën e sotme nga uji dhe kjo ka bërë që edhe pemët të shkulen nga rrënjët. Situata në zonë është tepër problematike, ndërsa reshjet e dendura të shiut dhe prurjet e lumit Shushica kanë krijuar probleme për banorët e fshatrave të Lumit të Vlorës.

E gjithë pjesa jugore e Shqipërisë rrezikon përmbytjet duke filluar nga orët e vona të mbrëmjes së sotme. Referuar të dhënave nga Meteoalb si edhe stacioneve europiane të Meteorologjisë, pritet një rritje e ndjeshme e intensitetit të shirave menjëherë pas mesnatës së sotme në trekëndëshin mes Vlorës-Gjirokastrës dhe Përmetit. Reshjet do të kenë një intensitet të lartë duke bërë të bjerë më shumë se 300 mm shi në këtë rajon. Fenomeni i pazakontë do të shkaktohet për shkak të masave ajrore që vijnë nga Siçilia në Itali, të cilat pasi të përplasen në tokë në kufirin mes Shqipërisë dhe Greqisë do të konvertohen në reshje të dendura shiu, si një asnjë zonë tjetër në Europë gjatë ditës së sotme dhe të nesërme.

ZHVILLIMET ORË PAS ORE:

Vjosa arrin kuotën 7.2 m, evakuohen 11 familje

Dëmtohet dhe shkëputet asfalti i rrugës Berat-Sinjë, paralajmërohen shoferët

SITUATA – Bllokohet nga dëbora aksi Bogë-Qafë Thorë, lumenjtë rikthehen në shtretër

Shirat e vazhdueshëm, bllokohen disa rrugë në Gjirokastër

Vjosa drejt nivelit maksimal, Subashi: Nëse duhet, do të thërrasim ushtrinë

57-vjeçari bie në lumin Osum, rrezikon të mbytet, pas tij futen zjarrfikësit

Bllokohet fshati Benë në Elbasan, përmbytje në Muriqan

Situatë shqetësuese për lumenjtë Vjosë dhe Seman, Balla: Të marrim masa mbrojtëse

Ministria e Mbrojtjes: Situata nën kontroll, vijon qarkullimi normal (E PLOTË)

Pranë daljes nga shtrati, lumi i Viroit rrezikon aksin Tepelenë-Gjirokastër

Përmbyten banesat në Dimal, banori: Qeveria erdhi kot, kemi 3-4 vite kështu

 

Lumi Osum arrin në kuotat maksimale, 3 fshatra pa energji elektrike në Berat

Vjosa del nga shtrati

Osumi përmbyt dhjetëra hektarë tokë bujqësore dhe ullishta në Berat

Reshjet/Krifca: Në ndjekje dinamike të nivelit të prurjeve. Strukturat në gatishmëri

Moti i keq, MM: Situata nën kontroll, asnjë rrezikshmëri për qytetarët dhe banesat

Lumi Pavël del nga shtrati, dëme për fermerët, mijëra rrënjë mandarina nën ujë

Uji pushton Pyllin e Sodës në Vlorë, prurjet shkulin edhe pemët nga rrënjët

Rritet niveli i lumit Vjosa! Rrezikojnë banesat, Dritan Leli: Banorët të largohen

Përmbytet fusha e Dervicianit, uji rrezikon të dalë në aksin Gjirokastër–Kakavijë

Fryhen Vjosa dhe Drinosi, jugu i Shqipërisë nën kërcënimin e përmbytjeve

VIDEO/Rrugët e Portezit në Fier kthehen në lumenj, qytetarët: Po presim varkat

(a.b)/dosja.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet moti i keq ne shqiperi permbytje ne shqiperi moti i keq ne shqiperi permbytje ne shqiperi

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh