Aktualitet

“Përmbahuni nga kërcënimi apo përdorimi i forcës”/ Ambasada Amerikane jep mesazhin e rëndësishëm

Ambasada amerikane shprehet se një nga parimet për promovimin e paqes dhe sigurisë është:"Përmbahuni nga kërcënimi apo përdorimi i forcës”.
Featured image of article: “Përmbahuni nga kërcënimi apo përdorimi i forcës”/ Ambasada Amerikane jep mesazhin e rëndësishëm Ambasada amerikane

TIRANË- Ditën e sotme ambasada amerikane në Tiranë ka dhënë një mesazh të radhës për politikën shqiptare. Përmes një postimi në rrjetet sociale, ata kanë përkujtuar 45 vjetorin e firmosjes së Aktit Përfundimtar të Helsinkit duke sjellë në vëmendje një parim kryesor, i cili është: “Përmbahuni nga kërcënimi apo përdorimi i forcës”.

“Sot, 1 gusht, ne përkujtojmë 45 vjetorin e firmosjes së Aktit Përfundimtar të Helsinkit. Misioni Amerikan në OSBE po sjell në vëmendje 10 parimet kryesore që u përcaktuan për të udhëhequr marrëdhëniet e ardhshme midis shteteve dhe qytetarëve të tyre. 10 parime për promovimin e paqes dhe sigurisë. Parimi i sotëm 2: Përmbahuni nga kërcënimi apo përdorimi i forcës”, shkruan Ambasada Amerikane.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
Postimi i ambasadës

J.V/Dosja.al

Shto Koment