Bota

Përgjimet e zyrtarëve të lartë dhe gazetarëve nga Pegasus, Izraeli ngre task forcë speciale ndërkohë Macron mbledh Këshillin e Mbrojtjes

 • DW mbi skandalin Pegasus: Kujdes, jo vetëm armiku por edhe miku të përgjon
 • Një burim tha se ekipi drejtohet nga Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Izraelit, i cili i përgjigjet kryeministrit, Naftali Bennett dhe ka fusha më të gjera ekspertize sesa Ministria e Mbrojtjes, e cila mbikëqyr eksportet e softverit Pegasus të NSO Group.
  Featured image of article: Përgjimet e zyrtarëve të lartë dhe gazetarëve nga Pegasus, Izraeli ngre task forcë speciale ndërkohë Macron mbledh Këshillin e Mbrojtjes foto ilustruese

  IZRAEL-Izraeli ka ngritur një ekip të lartë ndër-ministror për të vlerësuar pretendimet në rritje se sistemi i spiunimit i shitur nga një firmë kibernetike izraelite është abuzuar në një shkallë globale.

  Sipas Reuters, një burim tha se ekipi drejtohet nga Këshilli i Sigurisë Kombëtare i Izraelit, i cili i përgjigjet kryeministrit, Naftali Bennett dhe ka fusha më të gjera ekspertize sesa Ministria e Mbrojtjes, e cila mbikëqyr eksportet e softverit Pegasus të NSO Group.

  Një burim tjetër tha se Këshilli i Sigurimit Kombëtar nuk është i përfshirë dhe se vlerësimi po kryhet nga zyrtarë të lartë të mbrojtjes, inteligjencës dhe diplomatike. Të dy burimet kërkuan anonimitet për shkak të ndjeshmërisë së çështjes.

  Kjo ngjarje është përtej kompetencave të Ministrisë së Mbrojtjes,” tha burimi i parë, duke iu referuar kthimit të mundshëm diplomatik pas raporteve të mediave këtë javë të abuzimeve të dyshuara të Pegasit në Francë, Meksikë, Indi, Marok dhe Irak.

  Të mërkurën, kryeministri francez, Jean Castex tha se presidenti francez Emmanuel Macron kishte bërë thirrje për një seri hetimesh që do të kryheshin në çështjen Spyware Pegasus. Telefoni i Macron ishte në një listë të objektivave të mundshëm për mbikëqyrje të mundshme në emër të Marokut në çështjen Pegasus, tha të martën gazeta franceze Le Monde.

  Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, sot në mëngjes do të mbajë një takim të veçantë me kabinetin në Pallatin Elysee për të diskutuar rreth rastit të spiunimit me softuerin Pegasus. Sipas Reuters, lajmin për grumbullimin e qeverisë franceze në takim e bëri të ditur zëdhënësi i saj, Gabriel Attal. ”Presidenti do të zhvillojë këtë mëngjes një takim të këshillit të posaçëm të mbrojtjes në Elysee mbi çështjen Pegasus dhe mbi sigurinë kibernetike”, – tha Attal.

  Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

  Kreu i njësisë së inteligjencës financiare të Meksikës, Santiago Nieto, tha se qeveria aktuale nuk kishte nënshkruar kontrata me kompanitë e përdorura për të blerë Pegasus, por shtoi se administrata e mëparshme meksikane e kishte bërë këtë si “taktikë të kontrollit, kërcënimit dhe manipulimit”.

  Studiuesit e Amnesty International kanë zhvilluar një paketë që mund të ndihmojë përdoruesit të identifikojnë nëse telefoni i tyre ka sistemin e spiunimit të ‘Pegasus’. Sipas mediave të huaja, paketa e verifikimit të telefonave funksionon si në iOS ashtu edhe në Android OS. Ajo thjeshton procesin e përvetësimit dhe analizimit të të dhënave nga pajisjet Android dhe analizon të dhënat nga rezervat e iOS për të identifikuar gjurmët e mundshme të ndërhyrjes.

  Një hetim global i botuar të Dielën nga 17 organizata mediatike, të udhëhequr nga grupi i gazetarisë jofitimprurëse me bazë në Paris, tha se Pegasus ishte përdorur në sulmet e tentuara dhe të suksesshme të telefonave inteligjentë që u përkisnin gazetarëve, zyrtarëve të qeverisë dhe aktivistëve të të drejtave të njeriut.

  NSO ka hedhur poshtë raportimin nga partnerët e medias, duke thënë se ishte “plot supozime të gabuara dhe teori të pakonfirmuara”. Pegasus është menduar të përdoret vetëm nga agjencitë e inteligjencës qeveritare dhe agjencitë e zbatimit të ligjit për të luftuar terrorizmin dhe krimin, sipas NSO.

  (d.a/dosja.al)

  • 21:39

   Programi i spiunimit Pegasus, Macron ndryshon numrin e celularit së bashku me telefonin

   Emmanuel Macron

   Presidenti frances Emmanuel Macron ka ndryshuar numrin e telefonit si edhe telefonin e tij pas skandalit të spiunazhit të softwerit Pegasus. NDTV shkruan se këtë gjë e ka bërë të ditur një zyrtar i presidencës franceze, i cili ka thënë se këtë gjë Presidenti e ka bërë për siguri.     “Ai ka disa numra telefoni. Kjo nuk do të thotë se ai është spiunuar. Kjo gjë është vetëm për siguri shtesë”, tha zyrtari . Zëdhënësi i qeverisë Gabriel Attal tha se protokollet e sigurisë së presidentit po përshtaten pas incidentit që ndodhi. “Padyshim që ne po e marrim këtë shumë seriozisht,” u tha Attal gazetarëve disa orë pas një takimi urgjent të kabinetit qeverisës në lidhje me programin Pegasus. Gazeta Le Monde dhe media Radio France raportuan të Martën se telefoni i Macron ishte në listën e synimeve të mundshme për përgjim nga Maroku. Të dyja mediat thanë se ata nuk kishin qasje në telefonin e Macron dhe nuk mund të verifikonin nëse telefoni i tij ishte spiunuar vërtet.

  • 10:48

   Pas dyshimeve për spiunim nga Maroku, Macron mbledh Këshillin e Mbrojtjes mbi hetimet ndaj Pegasus

   Emmanuel Macron

   Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, sot në mëngjes do të mbajë një takim të veçantë me kabinetin në Pallatin Elysee për të diskutuar rreth rastit të spiunimit me softuerin Pegasus. Sipas Reuters, lajmin për grumbullimin e qeverisë franceze në takim e bëri të ditur zëdhënësi i saj, Gabriel Attal. ”Presidenti do të zhvillojë këtë mëngjes një takim të këshillit të posaçëm të mbrojtjes në Elysee mbi çështjen Pegasus dhe mbi sigurinë kibernetike”, – tha Attal. Franca po heton pretendimet se Maroku mund të ketë shënjestruar celularët që i përkasin presidentit, Emmanuel Macron dhe 15 ministrave duke përdorur një sistem spiunimi nga kompania izraelite NSO Group. Prokurorët e një gjykatë penale në Paris njoftuan se do të fillonin hetimet mbi një raport të botuar të hënën se disa gazetarë francezë dyshohet se ishin subjekt i piraterisë nga Maroku duke përdorur mjetet e NSO. Uebfaqja hetimore Mediapart, gazeta satirike Le Canard Enchaîné dhe grupi Reporterët pa Kufij kishin dërguar ankesa tek prokurorët duke u kërkuar atyre të shikonin çështjen. Hetimi do të shqyrtojë 10 akuza të ndryshme duke përfshirë nëse ka pasur një komplot kriminal, nëse privatësia e dikujt është cenuar ose nëse është në telefonat e tyre është futur sistem spiunimi.

  • 8:50

   SKANDALI me PËRGJIMET e 50 mijë zyrtarëve në botë! Si të zbuloni nëse telefoni i juaj ka rënë pre e ‘rrjetit’ të Pegasus?

   foto ilustruese

   Studiuesit e Amnesty International kanë zhvilluar një paketë që mund të ndihmojë përdoruesit të identifikojnë nëse telefoni i tyre ka sistemin e spiunimit të ‘Pegasus’. Sipas mediave të huaja, paketa e verifikimit të telefonave funksionon si në iOS ashtu edhe në Android OS. Ajo thjeshton procesin e përvetësimit dhe analizimit të të dhënave nga pajisjet Android dhe analizon të dhënat nga rezervat e iOS për të identifikuar gjurmët e mundshme të ndërhyrjes. Studiuesit vunë në dukje se ka më shumë gjurmë mjeko-ligjore të arritshme për hetuesit në pajisjet Apple iOS sesa në pajisjet Android. Si rezultat, rastet më të fundit të ndërhyrjeve të konfirmuara nga Pegasus kanë përfshirë iPhone. Amnesty ka vënë në dispozicion paketën e mjeteve me burim të hapur e cila funksionon në vijën e komandave dhe kërkon disa njohuri se si të hyni në sistem dhe mund të mos jetë shumë e lehtë për të gjithë përdoruesit. Për të instaluar paketën, përdoruesit duhet të instalojnë një paketë të quajtur python, të disponueshme në faqen e internetit të MVT (Mobile Verification Toolkit). Ajo gjithashtu përfshin udhëzime për të dy, iOS dhe Android se si të vazhdoni me procesin. Para se të shkarkohet MVT, përdoruesit duhet të marrin një kopje rezervë të pajisjes së tyre iOS. Amnesty theksoi se qëllimi i MVT është të lehtësojë ‘analizën kriminalistike konsensuale’ të pajisjeve të atyre që mund të jenë shënjestra të sulmeve të sofistikuara të spyware-it në celular.

  Shto Koment