KRYESORET
Bota

Përfundojnë bisedimet me Rusinë/NATO paralajmëron rrezik konflikti në Ukrainë

12 Janar 2022, 21:18 Nga DOSJA
Përfundojnë bisedimet me Rusinë/NATO paralajmëron rrezik

SHBA – Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se ekziston një rrezik real për një konflikt të ri të armatosur në Evropë pasi bisedimet midis anëtarëve të aleancës dhe Rusisë përfunduan pa asnjë shenjë përparimi drejt zbutjes së krizës mbi Ukrainën.

Sipas The Guardian, zëvendësministri i Jashtëm rus, Alexander Grushko, doli nga bisedimet katër orëshe duke ripërtërirë kërcënimin e Moskës se do të ndërmerrte hapa ushtarakë nëse masat politike nuk do të mjaftonin për të neutralizuar kërcënimet me të cilat thotë se përballet. Vërejtjet e tij erdhën vetëm disa ditë pasi kolegu i tij diplomat rus, Sergei Ryabkov, i kishte siguruar gazetarët se Rusia nuk kishte ndërmend të pushtonte Ukrainën.

Grushko tha se ai u kishte thënë përfaqësuesve të NATO-s se rrëshqitja e mëtejshme e situatës mund të çojë në pasojat më të paparashikueshme dhe më të rënda për sigurinë evropiane. Zëvendësministri rus i mbrojtjes, Alexander Fomin, u citua të thoshte se marrëdhëniet me NATO-n ishin në një “nivel kritik”, ndërsa një zyrtar i ministrisë së jashtme u tha gazetarëve se nuk kishte fare axhendë pozitive.

Udhëheqësja e delegacionit amerikan, zëvendëssekretarja e shtetit, Wendy Sherman, tha se nuk kishte dëgjuar asgjë në Bruksel që të ndryshonte nga qëndrimi i Kremlinit të paraqitur në bisedimet dypalëshe në Gjenevë, duke kërkuar një fund të garantuar të zgjerimit të NATO-s dhe një tërheqje të trupave të aleancës në vendet e bllokut sovjetik që iu bashkuan aleancës pas vitit 1997. Këto propozime mbetën të papranueshme për SHBA-në dhe të gjithë aleatët e NATO-s sipas Sherman. Ajo gjithashtu vuri në dukje se kishte ende më shumë se 100,000 trupa ruse të dislokuara afër kufirit ukrainas, disa prej të cilave kishin kryer stërvitje me municion të vërtetë ditët e fundit.

Stoltenberg e quajti takimin e ditës një moment përcaktues për sigurinë evropiane, por tha se dallimet e rëndësishme mbeten.

Ne patëm një shkëmbim shumë serioz dhe të drejtpërdrejtë për situatën rreth Ukrainës dhe implikimet për sigurinë evropiane. Dallimet tona nuk do të jenë të lehta për t’u kapërcyer, por është një shenjë pozitive që të gjithë aleatët e NATO-s dhe Rusia u ulën rreth të njëjtës tryezë dhe u angazhuan në tema thelbësore. Ekziston një rrezik real për një konflikt të ri të armatosur në Evropë. Rusia do të përballet me pasoja të rënda nëse përdor forcën ushtarake”, tha Stoltenberg.

Takimi i Këshillit NATO-Rusi do të pasohet të enjten në Vjenë nga një raund i tretë bisedimesh me Moskën, në Organizatën për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE), aktualisht kryesuar nga Polonia. Pas kësaj, të gjitha palët do të duhet të kthehen në kryeqytetet e tyre për të marrë vendime udhëheqëse nëse do të vazhdojnë diplomacinë. Sherman tha se kishte hapësirë ​​për dialog për të adresuar shqetësimet ruse të sigurisë dhe identifikimin e zgjidhjeve që rrisin sigurinë e të gjithëve. Në Gjenevë, SHBA ngriti mundësinë e marrëveshjeve reciproke për vendosjen e raketave dhe stërvitjet ushtarake.

Në një intervistë me Guardian, ish-ministri ukrainas i mbrojtjes Andriy Zagorodnyuk tha se një operacion rus kundër Ukrainës tani dukej i pashmangshëm, pasi bisedimet diplomatike me SHBA-në, NATO-n dhe OSBE-në përfunduan këtë javë. Ai tha se ishte shumë e pamundur që Kremlini të kryente një pushtim në shkallë të gjerë të Ukrainës. Megjithëse do të ishte relativisht e lehtë për ushtrinë ruse të kapte territorin teksa ushtarët okupues së shpejti do ta gjenin veten duke luftuar një luftë guerile të pafitueshme sipas tij. Ai tha se do të jetë e ngjashme me atë që rusët i bënë Napoleonit në 1812 e se lufta do të ishte brutale dhe e gjatë

Burimet e qeverisë ukrainase sugjerojnë se Rusia po shqyrton një “provokim të organizuar” brenda Ukrainës që më pas mund të përdoret për të justifikuar një sulm më të madh. Kjo mund të përfshijë një incident “të dhunshëm” në ambasadën ose konsullatën ruse, për të cilin Moska më pas mund të fajësojë ekstremistët ukrainas të ekstremit të djathtë. Ndërkohë, zyrtarët e Kievit konfirmuan raportet e lajmeve se administrata Biden autorizoi në heshtje një ndihmë shtesë prej 200 milion dollarësh (146 milion £) për sigurinë në Ukrainë në fund të dhjetorit. Dorëzimi do të përfshijë sisteme radari dhe pajisje detare. Pentagoni muajin e kaluar dorëzoi armë të vogla dhe municione sipas kushteve të një kësti të mëparshëm ndihme prej 60 milionë dollarësh.

Stoltenberg theksoi se NATO dëshiron të vazhdojë bisedimet me Rusinë dhe ka propozuar takime të mëtejshme për të diskutuar transparencë më të madhe mbi stërvitjet ushtarake, kontrollin e armëve dhe kufizimet reciproke për raketat. Mbledhja e fundit pasoi bisedimet jopërfundimtare midis zyrtarëve amerikanë dhe rusë në Gjenevë të hënën, ku të dyja palët parashtruan pikëpamjet e tyre të kundërta për Ukrainën.

(m.k/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Sondazh

Poll

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

'Faleminderit përfaqësues të DASH'/ Çupi ngatërrohet në Komision, buzëqesh: S'keni shansin

Rrëfimi i Dumanit/ Berisha: S’kisha dëgjuar që bandat rivale të merrnin të njëjtin vrasës

PPE për krizën në PD? Berisha: S’e di, e vlerësojmë, disa nga ne do shkojnë

Berisha korrigjohet: Ia paskam thënë gabim emrin Dumanit, e paska Nuredin

Duma e Alizoti në mbledhjen e Rithemelimit, Berisha: Do e merrni vesh në darkë

3 Komisionet në duart e Alibeajt, Berisha: Përpjekje Ramës për ta lënë vendin pa Opozitë

Miraka te Ligjet, Berisha: Bardhi të japë sqarime për vrasjen në Elbasan

Berisha: Alibeaj merr në mbledhje demokratë që nuk janë pjesë e grupit të PD

Berisha paralajmëron protesta: Droga është normë në polici, mjaftojnë dy vrasjet e fundit

Nesër zgjidhet kryesia e PD/ Berisha: Sot dorëzoj emrat

Pas Dumanit, Berisha thirrje Besian Xhixhës: Trego lidhjet e krimit me politikën

Berisha: Dumanit po i censurojnë dëshmitë, nxirrni tabulatet e Taulant Ballës me Suel Çelën

Berisha thirrje Nuredin Dumanit: Trego gjithçka, deri tani ke thënë ato që dimë të gjithë

Berisha: Gjykata Supreme janë Rama e Don Agaçio, gjthçka ndodh në dhomë këshillimi

Manja ‘pastroi’ dosjet, Berisha: Mafia e pronave u amnistua, mjafton të çojnë qesen në Apel

S'përmbahen! Bardhi: Mos më ngri zërin mua. Bushka: Flisni 7 veta në kor

PLAS KEQ te Ligjet/ Bushka: Ne jemi ndryshe Gazi, ty të është vrarë dikush në zonën elektorale

Raporti i Administratës Publike, Bardhi: Keni analizë për patronazhistët, keni marrë masa?

Raporti i Administratës Publike/ Alibeaj: Pse gjatë vitit zgjedhor ka pasur më shumë rekrutime?

Anëtarët e ish-sigurimit të Shtetit/ Alibeajt s'i pranohet kandidati, ngre zërin: Ja provat

Socialistët miratojnë të propozuarin e Berishës, Simon Miraka

Sherr te Ligjet/ Bardhi: Të pafytyrë, votuat të propozuarin e non-gratas. Bushka: Lëri patetizmat

Në qendër të Tiranës, aksidentohet autobusi i linjës së Institutit

Emrat e Alibeajt për Zgjedhoren, Balla: Sa t'i sjellë, do i miratojmë, më në fund

Presidenti/ Balla: Votat do i gjejmë, po konsultohem me dy grupet e tjera të Opozitës

Bylykbashi anëtar i Reformës Zgjedhore, Alibeaj: Nuk është provokim

'Jam kryetar grupi'/ Alibeaj: Brenda PD s'ka përplasje, s'ka bojkot për presidentin, të hënën....

Procesi i zgjedhjes, Alibeaj: Jemi gati deri në 12 të natës nëse PS ndryshon mendje

Zgjedhja e Presidentit/ Alibeaj: Maxhoranca nuk i ka 71 vota, është realitet

Procesi i Presidentit/ Ndryshon mendim pas mbledhjes, Alibeaj: Do marrim pjesë

Cilët kryebashkiakë do kallëzohen? Manja: Hetimi ka rregulla, s'bëj publike asnjë rast

Rrezikon Shqipëria nga lufta?Peleshi:Jemi të sigurtë,NATO reagon sa herë që preket një pëllëmbë tokë

Shqipëria ngre bazë të dhënash për emergjencat, çon togë në Bullgari, zgjeron kontributin në NATO

Balluku: Ka abonentë familjarë që përdorin mbi 5 mijë kw mujorë, do kenë pishina, s'fikin dritat

Miratohet koncensioni për ndërtimin e aksit Thumanë-Kashar

Qeveria vendos transferimin e të dhënave për licensat e minierave

A e ka gati Shqipëria dosjen për çështjen e detit në Hagë? Xhaçka: Në atë fazë jemi

Mbështetje për emigrantët shqiptarë në Greqi? Xhaçka: E diskutova me Dendias, do njihet gjuha shqipe

Shqipëria jep OK për futjen e Suedisë e Finlandës në NATO

Gjuhë të huaja e letërsia, ulet mesatarja që duhet të kenë maturantët për këto degë

Kisha

Mbledhja e grupit, Berisha mbërrin në selinë blu: Alibeaj vegël e Ramës, po fyejnë Diasporën

Forumi i PPE, Berisha: Po mbajnë qëndrim neutral, zëri ynë s’do mungojë

S’ju uroi asnjë ambasadë, Berisha: S’e mbaj mend ta kenë bërë ndonjëherë

Marrëdhënia me SHBA, Rama: Miqtë e BE s'e kuptojnë, u dukemi budallenj

Rama: Kemi gati projektin për një bazë detare të NATO-s, do ia paraqesim gjeneralit

Yuri Kim në sallë, Edi Rama: Do flas anglisht, të shmang përkthimin e keq që krijon probleme

U nderua me medalje, gjenerali amerikan 'i mahnitur' pas Ramës: Jeni lider!

Rama i dorëzon medalje Komandantit të NATO-s: Do bëjmë plan për një bazë detare

INCIDENTI- Rama mezi i vendos medaljen gjeneralit amerikan: Më fal, s'qenka e lehtë