Aktualitet

Përfshihet nga flakët një zonë e pyllëzuar në Fushë-Krujë, zjarri po i afrohet varrezave të fshatit dhe disa banesave

FOTO
Përfshihet nga flakët një zonë e pyllëzuar në Fushë-Krujë. Zjarri ka arritur pranë varreve të fshatit dhe disa banesave.
Featured image of article: Përfshihet nga flakët një zonë e pyllëzuar në Fushë-Krujë, zjarri po i afrohet varrezave të fshatit dhe disa banesave Pamje nga zjarri

Fushë-Krujë/Mesditën e sotme është përfshirë nga flakët në fshatin Kullasë të Fushë-Krujës një sipërfaqe prej më shumë se 5 hektarë tokë e pyllëzuar. Siç edhe në foto  zjarri është përhapur me shpejtësi duke djegur shumë pemë dhe shkurre. Sipas zjarrfikësve zjarri është i qëllimshëm.

Pamje nga zjarri

Për shkak të përhapjes se madhe të zjarrit, përpos zjarrfikëses së Krujës është e nevojshme edhe ndërhyrja e një zjarrfikësve pritave, e cila operon në zonën e Niklës. Ndërkohë flakët e zjarrit po i afrohet varrezave të fshatit dhe disa banesave.

Pamje nga zjarri

Prej më shumë se dy ditësh Shqipëria është në flakë. Vijon zjarri në pyllin e Semanit në Fier, pasi  flakët janë favorizuar edhe nga temperaturat e larta. Sakaq, në Rubik prej dy ditësh ka vatra zjarri  në pyjet e fshatit Katund i Vjetër. Intesiteti i zjarrit ka rënë në këto zona, por gjithsesi vijon të digjet bimësi.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al
Zjarrfikësit në vendgjarje


LAJMI KRYESOR: Flakët vijojnë të ‘përpijnë’ prej ditësh kurorat e gjelbra të Shqipërisë, ende asnjë ndihmë nga ajri. Braçe “gjen” fajtorët

J.V/Dosja.al 

Shto Koment