Bota

Përfituan nga izolimi i Covid-19/ Hajdutët vjedhin zyrat e Parlamentit Evropian, prekin edhe dokumentat sekrete

Të paktën 50 eurodeputetëve u janë vjedhur kompjuterë, tableta dhe sende me vlerë nga zyrat e tyre në Parlamentin Evropian.
Featured image of article: Përfituan nga izolimi i Covid-19/ Hajdutët vjedhin zyrat e Parlamentit Evropian, prekin edhe dokumentat sekrete Foto ilustruese

BRUKSEL– Kur Covid-19 izoloi për më shumë se 3 muaj mbi 200 shtete në mbarë botën,  edhe zyrtarët e Parlamentit Europian nisën punën nga shtëpia për t’u mbrojtur nga koronavirusi.

Ditën  e sotme në mediat e huaja është raportuar se gjatë muajve të karantinës në zyrat e Parlamentit Evropian kanë hyrë hajdutët.

Sipas artikullit thuhet se të paktën 50 eurodeputetëve u janë vjedhur kompjuterë, tableta dhe sende me vlerë nga zyrat e tyre në Parlamentin Evropian.

Raportohet se këto vjedhje kanë ndodhur gjatë kohës kur  godina ka qenë bosh, ku hajdutët e kanë pasur fare të lehtë të kontrollojnë mes dokumenteve dhe në sirtarët e sigurisë të eurodeputetëve.

Për më shumë bëhu pjesë e grupit më viral në Facebook, Dosja.al

Ndërkohë lidhur me këtë ngjarje eurodeputeti Nico Semsrott, të cilët i janë vjedhur 2 laptopë, tha se është i zhgënjyer nga siguria e Parlamentit. Kujtojmë se në mars, presidenti i Parlamentit David Sassoli vendosi masa të rrepta për personat jashtë parlamentit, dhe i inkurajoi eurodeputetët të punonin nga shtëpia.

Prandaj parlamenti ka qenë bosh pothuajse gjatë gjithë muajit  maj, por një zëdhënës i parlamentit tha se asambleja është informuar për vjedhjet dhe ka nisur një hetim për ngjarjen.

Burimi: Politico.eu 

A.C/Dosja.al

Shto Koment